Obama'dan jest

Avustralya'daki G-20 zirvesinin son gününde Başbakan Davutoğlu ile ABD Başkanı'nın basın toplantısı saatleri çakıştı. Başkan Obama, Davutoğlu'nun konuşmasını bitirmesini bekledi

Giriş Tarihi: 17.11.2014
Obama'dan jest
Avustralya'daki G-20 Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvede Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD Başkanı Barack Obama'nın yakın teması dikkat çekti. Davutoğlu ve Obama'nın yan yana yemek yediği görüntülerden sonra dün de Davutoğlu'na Obama tarafından jest yapıldı. Obama ve Davutoğlu'nun farklı salonlarda yapılacak olan basın toplantısının saati çakışınca, Obama Davutoğlu'nun bitirmesini bekledi. Davutoğlu kürsüden ayrıldıktan sonra Obama basın toplantısına başladı. Davutoğlu, G-20'deki son gününde; ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu G-20 üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına yemekte "G-20 2015 Dönem Başkanı" olarak hitap etti. Davutoğlu'nun, aralık ayında Türkiye'ye geçecek olan dönem başkanlığı ve 2015'te Türkiye'nin öncelikleriyle, yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdiği öğrenildi. Zirvenin son gününde dikkat çeken detay ise Obama tarafından Davutoğlu'na yapılan jest oldu. Zirvenin açılış gününde Davutoğlu ve Obama'nın yemekte yan yana oturarak 50 dakika boyunca Irak ve Suriye sohbeti yapması, yuvarlak masa toplantısında da görüşmeleri dünya medyasının dikkatini çekmişti. Zirvenin son gününde ise Davutoğlu ve Obama'nın uluslararası medyaya yönelik olarak basın toplantısı yapılacağı duyuruldu. Obama ve Davutoğlu'nun basın toplantısı saatleri çakışınca, Obama'dan jest niteliğinde karar geldi. İki farklı salonda aynı dakikalarda yapılacak basın toplantısına Obama başlamadı. Danışmanlarına Başbakan Davutoğlu konuştuktan sonra basın toplantısı düzenleyeceğini söyleyen Obama, Davutoğlu kürsüden indikten sonra salona girerek, konuşmaya başladı. Obama kürsüdeyken Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın aynı dakikalarda konuşması dikkat çekti. Davutoğlu'na karşı yaptığı jeste karşılık Türk yetkililerin de Obama'ya teşekkür ettiği öğrenildi. Zirve sonunda yayınlanan sonuç bildirgesinde "Bazı ekonomilerde daha güçlü bir büyüme bekliyoruz. Finans piyasalarındaki risklerle ve jeopolitik gerilimlerden kaynaklanan riskler devam etmektedir. Büyümeyi güçlendirmek, ekonomik direnci artırmak ve küresel kurumları güçlendirmek için işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz" denildi. 2015'te Sağlanan ilerlemenin ise 15-16 Kasım 2015'te Antalya'da düzenlenecek zirvede değerlendirileceği kaydedildi. Öte yandan G-20 liderler toplantısında ebola ile mücadele için para yardımı kararı çıktı. 20 ülke, IMF ve Dünya Bankası üzerinden Gine, Liberya ve Siera Lione'ye 300 milyon dolarlık bir yardım yapılmasını kararlaştırdı. Türkiye ise 300 milyon dolarlık yardım kampanyasına 5 milyon dolar vererek katkıda bulunacak. Dün sona eren zirvenin ardından Davutoğlu, beraberindeki heyetle birlikte Brisbane'den ada ülkesi Filipinler'e geçti.

'SURİYE AYRINTILI GÖRÜŞÜLEMEDİ'
Başbakan Davutoğlu zirvenin bitiminde G-20 2015 Dönem Başkanı sıfatıyla bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, İngilizce olarak dünya medyasının karşısında yaptığı basın toplantısında ebola kriziyle mücadeleyi desteklemek için elden gelenin yapıldığı yapılacağını söyledi. Gelecekte herhangi bir kriz, insani bir kriz ortaya çıktığında, G-20'nin bütün liderlerinin bu krizlere cevap verme konusunda harekete geçmelerini beklediklerini belirten Davutoğlu "Suriye meselesinden önemli bir karar alınmaması sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Maalesef mülteci meselesi çok fazla ayrıntılarıyla görüşülemedi. Sadece Suriye'de 4,5 milyon mülteci ortaya çıktı. Diğer ülkelerdeki sayı bu, Suriye'de de 5 milyon insan yerinden yurdundan oldu. Toplamda 10 milyon insandan bahsediyoruz."

SON GÜNDE YOĞUN GÖRÜŞME TRAFİĞİ
Başbakan Davutoğlu, G-20 Liderler Zirvesi kapsamında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Avustralya Başbakanı Tony Abbott ve Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile ayrı ayrı görüştü. Ban Ki-moon ile görüşmede, Suriye, Kıbrıs ve terörizmle mücadele konularının ele alındığı öğrenildi. Ban Ki-moon, Davutoğlu'na, iklim değişikliği konusunda, G-20 Zirvesi sürecindeki tutumu ve bu meseleyle ilgili kullandığı ifadeleri dolayısıyla teşekkür etti. Türkiye'nin G-20 2015 Dönem Başkanlığını önemsediklerini ifade eden Ban Ki-moon, Ankara'nın uluslararası alandaki insani yardımlarını da takdir ettiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan jest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN