Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel kıyağa mühür vurdu

Giriş Tarihi: 17.11.2014
Paralel kıyağa mühür vurdu

Bursa'da eski valinin verdiği araziye yapılan Paralel Yapı üniversitesine ait yasalara aykırı bölümleri mühürleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'ye tehdit yağıyor. Başkan ise kararlı: Gerekirse yıkarım da

Bursa'da, eski vali Şahabettin Harput'un girişimleri sonucu 63 dönümlük kamu arazisine paralı üniversite yaptıran Paralel Yapı, üniversitenin yasalara uygun olmayan bölümlerini mühürleyip 1.6 milyon lira da ceza kesen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'ye adeta savaş açtı. Kendisini, "Siyasi hayatını bitiririz. Bugünler gelip geçer yarın sen de diz çökersin" diyerek tehdit eden Paralel Yapı'ya kulak asmayan Edebali ise, "Gariban vatandaşın bir göz gecekondusunu kaçak diye başına yıkıyorsak, bunların ne ayrıcalıkları var" dedi. Paralel Yapı, kendilerine hizmet eden Bursa eski Valisi Şahabettin Harput'un desteğiyle, kentin en iyi yerinde devlete ait 63 dönümlük araziyi ele geçirip üzerine Orhangazi Üniversitesi'ni kurdu. Ancak, 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinden sonra görevden alınan ve ardından aynı üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olarak atanan eski vali Harput'un kıyağıyla ele geçirilen arsaya inşaat yapılırken yasalara uyulmadı. Başkan Edebali de, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca projeye aykırı yapılan binalarını mühürletti. 1 milyon 600 bin TL de para cezası kesti. Bunun üzerine Paralel Yapı'nın önde gelen isimleri, İsmail Hakkı Edebali'yi "Bugünler geçecek o zaman sen de hesap vereceksin" diyerek tehdit etmeye başladı. Devreye giren bazı öğrenci velileri de duygu sömürüsü yaparak mührü kaldırmasını istedi.

'HALKIN TEŞEKKÜRÜ YETER'
SABAH'a konuşan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ise "Hukuk dışı hiçbir uygulama yapmadık" dedi ve şunları anlattı: "Projeye aykırı yapıldığı belirlenen 4 bin 636 metrekarelik binayı mühürledik ve gerekli cezai işlemi uyguladık. Onlar da mahkemeye başvurdu. Ancak mahkeme bizi haklı buldu. Projeye uymuyorlar. Planları değiştiriyorlar. Sonra da bana 'Kamu kurumunu mühürleyemezsin' diye geliyorlar. Ruhsat başvurusunda ise özel sektör diye geçiyor. Mühürlediğimiz yerlerde de bir değişiklik yapmıyorlar. Gerekirse de yıkacağız." "Gariban vatandaşın bir göz gecekondusunu kaçak diye başına yıkıyorsak, bunların ne ayrıcalıkları var" diyen Başkan Edebali, şöyle devam etti: "Ben kanunlar ne diyorsa onu uyguluyorum. Bundan sonra da o üniversite için ne gerekiyorsa yapacağım. Kamuya ait böylesine değerli bir arazinin peşkeş çekilmesi yetim hakkının yenilmesi demektir. Ülkemiz için tehdit oluşturan bu yapıyla mücadelemi sürdüreceğim. Halkın malına sahip çıktığım için yüzlerce kişi beni tebrik ediyor. Ben onların tehditlerine değil halkımın teşekkürüne bakıyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kıyağa mühür vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN