Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş:" Hükümetten olumsuz bir tavır görmedik"

Giriş Tarihi: 18.11.2014 14:46 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 15:16
Demirtaş: Hükümetten olumsuz bir tavır görmedik

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetten, İmralı heyetinin genişlemesiyle ilgili negatif yaklaşım görmediklerini söyledi.Demirtaş, ayrıca on gün içinde heyetin İmralı'ya gideceğini belirtti.

Demirtaş, partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmralı heyetine Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'ın dahil olacağı haberleriyle ilgili bir soru üzerine Demirtaş, şunları söyledi:

"HEYET İÇİN HÜKÜMETİN ZORLUK ÇIKARMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

"Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'ın heyete girmesi konusunda bizim de talebimiz var. Bu konuda hükümetin zorluk çıkarmayacağını düşünüyoruz. Çünkü artık bu türden basit şeyleri tartışarak, bunları gündemleştirerek, kriz, sorun haline getirerek ilerlemek mümkün olmaz. Esaslı işlere bakmak lazım. Bunlar detaylardır. Bu detayları hızlı bir şekilde aşmakta fayda var. Biz, müzakerelerin bir an önce başlayabileceği ortam için katkı sunuyoruz. Hükümetin de şu ana kadar heyetin genişlemesi, geniş heyetlerin İmralı'ya gitmesiyle ilgili yaklaşımını negatif görmedik ama tarih konusunda netlik yok."

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

İZLEME HEYETİ POLİTİK OLMAMALI

İzleme heyetinin oluşturulmasına yönelik bir soru üzerine de Demirtaş, "Bu bir yıldır tartışılan bir konu, son haftanın tartışması değil. Fakat bizim arzuladığımız, doğrudan siyasi kimliğe sahip veya siyasi aidiyeti olan kişilerden çok biraz genel kamunun vicdanını temsil eden şahsiyetlerin, akil insanların bu heyette yer alması şeklindedir. Politik kimliğiyle angaje olmuş, belli bir partiyi temsil ettiği bilinen insanlar bu tür heyetlerde çok fazla katkı sunamazlar. Biraz daha herkesin ortak kabulü olacak insanlardan oluşması konusunda biz ısrarcıyız" dedi.

TARİHİ HÜKÜMET KARAR VERECEK

Bunların ne zaman gerçekleşeceği sorusu üzerine Demirtaş, "Tarihi biz veremeyiz. Bu kararları verecek olan hükümettir. Ne kadar hızlı hareket edilirse o kadar hızlı sonuç alınır" diye konuştu.

Gelecek hafta normal periyotta İmralı'ya gidilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, "Henüz bize hükümetten geri dönüş olmadı. Biz mümkünse bugün gitmek isteriz ama en geç bir hafta on gün içinde İmralı ziyaretinin gerçekleşmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş:" Hükümetten olumsuz bir tavır görmedik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN