DP'li mirasçıların davası reddedildi

27 Mayıs darbesi sırasında DP milletvekili olan 9 kişinin mirasçılarının, o dönemde ödenmeyen 18 aylık milletvekili maaş ve sosyal haklarının ödenmesi için TBMM'ye karşı açtıkları dava reddedildi.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 12:00
DP'li mirasçıların davası reddedildi
27 Mayıs darbesi sırasında Demokrat Parti (DP) milletvekili olan 9 kişinin mirasçılarının, o döneme ilişkin 18 aylık milletvekili maaş ve sosyal haklarının ödenmesi için TBMM'ye karşı açtıkları alacak davası reddedildi.

Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya davacıların avukatı Gökhan Karateke ile TBMM avukatı Mehmet Cevdet Yaşar katıldı.

Müştekilerin avukatı Karateke, dava dosyasıyla ilgili bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etti.

TBMM avukatı Yaşar ise davanın reddini istedi.

Hakim Ramazan Ülger, davanın görev (yargı yolu) yönünden reddine karar verdi.

Duruşmadan sonra AA muhabirine açıklama yapan avukat Karateke, mahkemenin görevsizlik kararı verdiğini, görevli yargı yolunun idari yargı olduğuna hükmettiğini, mahkemenin idari yargıyı işaret ettiğini söyledi.

Karateke, "Kararı Yargıtaya götürebiliriz. Çünkü bizce idari yargı görevli değil. Bu açılan dava,1961 darbesinden kaynaklanan, müvekkillerimin zararından dolayı kaynaklanan bir dava. 1961 darbesi, gayrimeşru olarak kabul edildiğine göre, '1961 darbesi idari yargıda görevli' dediğiniz zaman meşru kabul etmiş oluyorsunuz. Burada bir çelişki var. Bu yönden Yargıtaya götürebiliriz kararı. Ama Yargıtaydan bir onama geldiği takdirde idari yargıda tekrar tazminat davası açmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

DAVANIN DİLEKÇESİ

Dönemin DP milletvekilleri Abdulkerim Sebati Acun, Enver Dündar Başar ve Mehmet İlhan Yalkın'ın mirasçılarının açtığı davanın dilekçesinde, milletvekilliği görev süresinin hangi durumlarda biteceği özetlendikten sonra, 27 Mayıs 1960 darbesiyle DP milletvekillerinin gözaltına alındığı, bu fiili durumla da anayasal parlamenterlik hakları ile mali ve sosyal haklarının hukuka aykırı gasp edildiği ileri sürülmüştü.

Acun, Başar ile Yalkın'ın Haziran 1960'tan Kasım 1961'e kadar maddi ve sosyal alacakları olduğu savunulan dilekçede, TBMM'den milletvekillerinin yasal mirasçılarına, bu süreye ilişkin 132 bin lira alacaklarının ödenmesi talep edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DP'li mirasçıların davası reddedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN