Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalpazanlığa paralel örtbas

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Kalpazanlığa paralel örtbas

İki yıldır takip edilen kalpazanlık çetesi, 3 milyon lira tutarındaki sahte parayı piyasaya sürmek üzereyken çökertildi. Çeteyle ilgili bilgileri görevden alınmadan önce sildiği anlaşılan Paralel polislere soruşturma açıldı

İstanbul'da 2 yıldır izlenen kalpazanlık çetesini çökerten polis ekipleri, piyasaya sürülmek üzere olan toplam 3 milyon lira tutarında sahte para ele geçirdi. Paraların basıldığı matbaa makinesi bulunamazken, Paralel polisin, görevden alınmadan önce Mali Şube'de çeteye ait bilgileri yok ettiği ortaya çıktı.

MAKİNELER ÇİN'DEN GETİRİLDİ
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturmada, Mirhan M., Zeki N., Şeyhmus K., Abdurrahman N.,'nin örgüt yöneticileri olduğu öne sürüldü. Bunlardan Şeyhmus K.'nın Fındıkzade'de otel işlettiği ve piyasaya komisyon karşılığı sahte para ve sahte belge sürdüğü belirtildi. İddiaya göre örgüt lideri Mirhan M. İstanbul'a geldiğinde Şeyhmus K.'nın işlettiği oteli üs olarak kullanıyordu. Sürekli aynı odada kalıyor ve genelde otelden gece yarısı çıkıyordu. Sahte pasaport işleri de yapan Şeyhmus K. ise Çin'den baskı malzemeleri getirtti. Bastıkları paraları, Mirhan M.'nin kontrolünde düşük komisyon yüzdesi ile sahte para toptancıları üzerinden hemen piyasaya sürüyordu. Şeymus K.'nın ayrıca örgüt lideri Mirhan M.'yi sahte para basımı konusunda uzmanlıklarını paylaşabilecekleri kişiler ile tanıştırdığı tespit edildi. Çetenin yakalanma ihtimaline karşı aralarında şifreli konuştukları ve sahte paraları farklı adreslerde depoladıkları anlaşıldı. Samatya'da bir gençlik derneği lokali işleten Abdulsamet K.'nin ise piyasaya sahte para sürmek için çeteye yer sağladığı iddia edildi. İki yıldır takibe alınan ve bağlantıları çözülen çeteye İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince operasyon yapıldı. 36 şüpheliden 11'i baskınlarda gözaltına alındı. Hakkında arama kararı olan 25 kişiden 6'sının kalpazanlık gibi suçlardan cezaevinde olduğu, 10 kişinin ise benzer suçlardan firari olduğu tespit edildi. Yaklaşık 3 milyon lira tutarında sahte para ele geçirildi. Çok sayıda resmi kurumlara ait sahte belge ve bunların basımında kullanılan baskı ve mühür kalıpları ile yazıcılara el konuldu. Operasyonlarda lira, dolar, euro, dinar olarak ele geçirilen sahte banknotlarla ilgili Merkez Bankası'nın Sahte Banknot İzleme Sistemi'nde (SBİS) sorgulama yapıldı. Ele geçirilen sahte para miktarının, rekor düzeyde olduğu tespit edildi.

BİLGİLERİ SİLDİLER
Çetenin Çin'den getirttiği matbaa makinesinin yeri ise henüz bulunamadı. Operasyon sırasında bir gerçek daha ortaya çıktı. İki yıldır çeteyle ilgili takip bilgileri sistemde yoktu. Daha önce Paralel Yapı'nın kontrolünde olan Mali Şube'de görevden alınan polislerin, kendilerinden sonra emniyeti operasyon yapamaz duruma düşürmek için tüm bilgileri yok ettiği tespit edildi. Paralel örtbas ile ilgili ayrıca soruşturma başlatıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalpazanlığa paralel örtbas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN