Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tertipçilik' tartışması mahkemeye taşındı

Askerleri silah altına alma sırasını ifade eden “tertip” Ege Ordu Komutanlığı Kışlası’nda eziyete dönüşünce 7 asker bir üst tertipteki 11 askerden şikayetçi oldu.

Giriş Tarihi: 18.11.2014 10:45 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 10:56
'Tertipçilik' tartışması mahkemeye taşındı
Ege Ordu Komutanlığı Lojistik Destek Takım Komutanlığı'nda vatani görevini yapan askerler arasında yaşanan "tertipçilik' mahkemeye taşındı. Davaya konu olan olay; 2 Haziran 2013 tarihinde Ege Ordu Komutanlığı Lojistik Destek Komutanlığı'nda yaşandı. Askerlik görevini yapan 93/1 tertip Mustafa G., Fatih Y., Kani Y., Bayram T., Ahmet E., Tugay Ç. ve İzzettin O., savcılığa başvurarak bir üst tertipleri olan Ferhat B., Habip Ç., Erkan K., Ercan Y., Ahmet T. ve Ahmet A.'nın baskısına uğradıklarını, takım komutanlığı berberhanesinde zorlama ve tehditle saçlarının keyfi ve eziyete varan muamelelerle bir numara tıraş edildiğini ileri sürdüler.

GECE TUVALET TEMİZLETTİLER

Şikayetçi 7 asker, üst tertip 92/4'ten Erkan K., Ahmet T., Habip Ç., Ferhat B., Ercan Y. ve Ahmet Ç.'nin farklı yer ve zamanlarda gece kendilerini yataklarından kaldırıp çek pas ile tuvalete döktükleri suyu kupkuru olana dek temizlettiklerini de iddia etti. Yine aynı kişilerin farklı yer ve zamanlarda mıntıka temizliği zamanı dışında keyfi olarak kendilerine temizlik yaptırdıklarını, bunu da Yusuf K., Burak B., Burak K. ve Toros B.'ye uygulattıklarını öne sürdüler.

RANZALARIN ALTINDA SÜRÜNDÜRDÜLER

Savcılığa verdikleri şikâyette 7 asker, üst tertipten 1 askerin kendilerini yataklarından kaldırıp tuvalete ceza temizliğine sokmanın yanı sıra, başlarında bekleyerek bozuk para ile camlara ve pisuvarlara vurduklarını "Hadi lan, mal mısınız lan" diye bağırdıklarını da anlattılar. 7 asker, üst devre olan 11 askerin bazı askerleri, koğuşlarındaki ranzaların altında süründürdüğüne, yanaşık düzen eğitim yaptırdığına da şikâyet dilekçelerinde yer verdiler.

ALT DEVRELERİNE KARŞI EZİYET

Savcılık askerler Ercan Y., Yusuf K., Erkan K., Ferhat A., Ahmet A., Ahmet T., Burak B., Habip Ç., Burak K., Ahmet Ç. ve Toros B. hakkında "alt devrelerine karşı eziyet" suçunu işledikleri gerekçesiyle 3'er yıl 6'şar aydan 8'er yıl 3'er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Kaynak: Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tertipçilik' tartışması mahkemeye taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN