Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nı istifaya zorluyorlar

Giriş Tarihi: 18.11.2014 11:25 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 11:33
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nı istifaya zorluyorlar
Elif Çakır bugünkü yazısında paralel yapı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın istifaya zorlandığını yazdı.

İŞTE ELİF ÇAKIR'IN BUGÜNKÜ YAZISINDAN ÇARPICI BAŞLIKLAR:

Hala tehdit ha!

Yargıtay oldukça hareketli şu sıralar. 17 Aralık ve 25 Aralık'ta yargı eliyle darbe girişimine kalkışan paralel yapı, HSYK seçimlerini kaybetmesinin ardından yeni bir hedef belirlediklerini yazmıştım. Paralel yapının en güçlü oldukları, en etkin oldukları yer Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi. Yargıtay resmen paralel yapının üssü konumunda. Ve 2015 Ocak ayında Yargıtay'da bir seçim daha var. O da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimi.

HASAN ERBİL DEMOKRAT BİR HUKUK ADAMI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; Yargıtay Başkanlığına bağlı bir birim. Şu anki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil. Hasan Erbil demokrat ve iyi bir hukuk adamı. Bağımsız bir isim.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın görevi nedir?
Türkiye Cumhuriyeti'ndeki üst düzey görevlilerin gerektiğinde yüce divana sevk edilmesini sağlar. Dahası siyasi partilerin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunur.
Paralel örgütün 17 Aralık'tan bu yana ki tehditleri ortada. Hala Erdoğan'ın yüce divanda yargılanacağı umutla yaşıyorlar. Ve Erdoğan'ın yüce divanda yargılanacağı tarihe sayılı günler kaldığı iddiasında bulunuyorlar. Dahası AK Parti'nin kapatılacağını iddia ediyorlar. Sosyal medyadaki çetelerinin (isim zikretmeye lüzum yok) neler yazıp çizdiğine bakabilirsiniz.
Buna inanıyorlar. Çünkü hazırlıkları da var. İki savcının hazırladığı "AK Parti'ye Kapatma dosyası" ellerinin altında ancak işleme koyduramıyorlar. Hasan Erbil'den umutları olmadığı için yanına yaklaşamıyorlar dahi.

PARALEL YARGI ADAYININ KAZANMA ŞANSI YOK
Tam da bu sebeple, Yargıtay'daki etkilerine de (Yargıtay'da paralel yapı mensubu 160 Yüksek Yargı üyesi var) güvenerek 2015 Ocak ayındaki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerine kilitlenmişlerdi.
Ancak oyunları bozuluyor. Zira Adalet Bakanlığı, Yargıtay'da ve Danıştay'da daire ve üye sayılarının çoğaltılmasına yönelik kanun teklifini hazırladı ve Meclis'ten geçti. En fazla 20 güne kadar kanun yürürlüğe girmiş olacak ve yeni üyeler Yargıtay'a atanmış olacak.
Yani Yargıtay 2015 Ocak ayındaki seçime yeni üyeleriyle girmiş olacak. Bu durumda paralel yapının adayının kazanmasının hiçbir şansı yok.
Yoksa, mevcut yapıyla gerçekleştirilecek seçimler sonucunda 3 aday Cumhurbaşkanı'nın önüne konacak ve Cumhurbaşkanı da belirlenmiş 3 adaydan birisine karar vermiş olacaktı.
Üç adaydan birisi açıktan cemaatçi ikisi ise kripto olacak, Sayın Cumhurbaşkanı paralel yapı mensubunu eledim derken, kendi eliyle kripto bir ismi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak atayacaktı!
Şimdi bu kirli oyunları da çöktü.

TEK ŞANSLARI OCAK AYINDA YARGITAY SEÇİMİ YAPILMASI
Tek bir şansları var. Ocak ayından önce Yargıtay'da bu seçimlerin yapılması. Yani Yargıtay'ın seçimi erken tarihe alması gerekiyor ki, seçimde mevcut yüksek yargı üyeleri oy kullanabilsin. Ve onların oyları etkili olabilsin.
Nasıl olacak? Bu ancak bir tek durumda mümkün; o da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın istifa etmesi durumunda.
Bingo! Yargıtay'daki kaynağımın iddiasına göre, Yargıtay içindeki paralel yapı mensubu yüksek yargı üyeleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı ablukaya almışlar.
İstifaya zorluyorlarmış. İstifa etmesi konusunda tatlı tatlı uyarılarda bulunuyorlarmış.
Kaynağıma göre Hasan Erbil' paralel yapıya pabuç bırakacak birisi değil.

ÖRGÜT HALA BOŞ DURMUYOR
Velhasıl kelam. Paralel örgüt boş durmuyor. Bütün olanakları sonuna kadar denemeye devam ediyorlar. Vaat. İltifat. Diyalog. Olmadı imzalı kitap. Olmadı tehdit.
Felaket tellalı olmak istemem ancak...
Tehlikede büyük eşik aşılmış olsa da henüz tehlikenin atlatılmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim.
Dün ne yazmıştı Ekrem Dumanlı "Örgüt ha!"...
Evet, Ekrem Dumanlı 'örgüt ya ve 'hala tehdit.'
Şu gözaltına alınıp da serbest bırakılan paralel yapı mensubu emniyetçiler meselesine de geleceğiz!
Yok öyle kanuni boşlukların arkasına sığınıp parmak sallamak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nı istifaya zorluyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN