Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çözüm sürecinde yabancı göz olmaz'

"Türkiye'nin meselesinin Türkiye'nin vatandaşları arasında konuşulması gerekir" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu: Yabancı göz, yani üçüncü göz diye bir şey söz konusu değil

Giriş Tarihi: 19.11.2014
'Çözüm sürecinde yabancı göz olmaz'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Bakanlığı kurulacağı ve çözüm sürecine yönelik "üçüncü-yabancı göz" iddialarını yalanladı. Sürecin Türkiye'nin meselesi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye'nin vatandaşları arasında konuşulması gerekir. Dışardan bir göz olmak. Zaten Oslo'da denedik. Yürümedi" dedi. Davutoğlu, Filipinler'den dönerken uçakta genel yayın yönetmenlerine gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu:
Yeni hükümet kurulunca çözüm süreci mekanizmasını hemen kurduk. Sancılı bir yıl geçirdik. Gezi olayları, 17 Aralık peş peşe geldi. Tüm bu olayların arkasına baktığımızda, hep toplumsal bir zemine dayanma çabası var. Gezi'nin şehirli bir zemine dayanan bir görüntüsü vardı, 17 Aralık dini görünümlü idi, Kobani etnik görünümlü idi. Bu tarz mayınlar çözüm sürecinin önüne çıkartıldı. Çözüm sürecinde ne zaman ilerleme kaydetsek, bir şekilde sabote ediliyor. Özal zamanından bu yana durum böyle.
Haziran 2015'ten önce bir olumsuz gelişme ile karşılaşma ihtimali var. Biz herkesin kriz beklediği süreçleri, yani Cumhurbaşkanlığı seçimi, başbakanlık seçimi gibi süreçleri başarı ile atlattık. Ama yolumuza bu tarz mayınlar çıkabilir düşüncesi ile tedbirimizi alıyoruz. Bunun için üç tedbir aldık: Çözüm süreci mekanizmasını kurumsallaştırdık. İç güvenlik reformu paketi hazırladık. Orta vadeli ekonomik programı açıkladık.
Kamu düzenini tehdit eden bir yapılanma tespit ettim. İç güvenlik yasası bu hafta içinde Meclis'te olacak. Biz buna reform diyoruz. Vatandaşlık hukukunu gözeten ve özgürlükleri koruyan bir reform bu. Doğudaki vatandaşlardan "kamu düzenini koruyun" talebi geldi.
Yabancı göz, yani üçüncü göz diye bir şey söz konusu değil. Çözüm Süreci demokratikleşme sürecinin doğal bir sonucudur. Akil insanlar var zaten. Dışardan bir göz olamaz. Zaten Oslo'da denedik. Oslo aracılı yürütülen bir süreçti ve sonuçlarını gördük. Yürümedi. Bu mesele Türkiye'nin meselesidir. Türkiye'nin vatandaşları arasında konuşulması gerekir.
İç Güvenlik Bakanlığı gibi bir şey yok. Hem İçişleri Bakanı, hem de ben bunu açıkça yalanladım.
Araştırmalar yaptırdık, Güneydoğu halkı 6-7 Ekim olaylarını benimsemedi. Halkın kamu düzenini istediği ortaya çıktı. Bir çatışma olursa bu çatışmanın devlet ile bir grup arasında olmayacağı da ortaya çıktı. Şiddete başvurmak için bir sebep yok. Bu şiddet yöntemi halk tarafından reddedilecek.

HÜKÜMETİN SAMİMİYETİ GÖRÜLDÜ

(Çözüm süreci) Gezi olaylarından sonra "AKP hükümeti ne kadar kalıcı ki" havası oluşturuldu. Muhatabımız frene bastı. O tarihten bu güne o taraf hiçbir adım atmadı, biz adım attık. Sözlerini yerine getirmediler. Biz yasal güvence dahil bütün adımları attık. Silahların bırakılmış olması lazımdı. Sehirlerde illegal faaliyetler yaptılar. Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlar hükümetin samimi olduğunu gördü. Onlar ise baskıyı artırdılar. Alanda sadece biz varız havası estirdiler. Şiddete başvurmadan her şeyi yapabilirsiniz. Kamu düzenini ihlal edecek her şeyden uzak duracaksınız. Beklentimiz bu. Onlar içinde bazı özeleştiriler yapıldı. Bunlar doğru adımlardır.

"YANGINI TÜRKİYE'YE SIÇRATMAK İSTİYORLAR"
Türkiye defalarca IŞİD'le ilişkisi olmadığını söylemesine rağmen uluslarası medya böyle bir ilişkiyi dillendiriyordu. IŞİD'in hiçbir lideri Türkiye'den gitmedi. Hükümeti zaafa uğratmak için bir propaganda yapıldı. Uluslararası medya her gün Kobani'den canlı yayın yaptı."Türk tankları duruyor, Kobani vuruluyor" diye haber yaptılar. Peki herkese soruyorum, IŞİD'in lideri Bagdadi nerden geldi? Bagdadi Ebu Gureyb'den geldi. Yani Irak'tan çıktı. Bana bir isim versinler, hangi IŞİD lideri Türkiye'den çıktı veya Türk sınırından geçti? IŞİD liderlerinin çıktığı Irak ve Ebu Gureyb Türkiye'nin kontrolünde oldu mu hiç? Militanlar kadroların önemli bir kısmı ise Suriye hapishanelerinden salınmıştır. Bu militanlar Suriye'de konuşlu ve Esad koruması altında idi.
MİT TIR'larına operasyon ne ise Kobani eylemleri olayı da Türkiye'nin imajını bozmaya yönelik adımlardır. Suriye'deki yangını Türkiye'ye sıçratmak istiyorlar. Meseleyi Suriye meselesinden çıkarıp Türkiye meselesi yapmaya çalıştılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çözüm sürecinde yabancı göz olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN