Davutoğlu Irak'a gidecek

Giriş Tarihi: 19.11.2014 09:57
Davutoğlu Irak'a gidecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin daveti üzerine, yarın resmi ziyaret bulunmak üzere Irak'a gidiyor.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu, Irak Başbakanı El-İbadi'nin davetine karşılık olarak Irak'ı ziyaret edecek.

Başbakan Davutoğlu'nun, ülkenin yeni bir sürece başlamaya çalıştığı böyle bir dönemde gerçekleştireceği ziyaret, Irak yönetimine verdiği desteği ve ilişkilere verilen önemi gösteriyor. Ziyarette ikili ilişkiler, enerji ve enerji güvenliği konuları ele alınacak.

Özellikle enerji konusunda merkezi yönetim ile Kürt yönetimi arasında varılan mutabakattan büyük memnuniyet duyulduğunu kaydeden Başbakanlık kaynakları, Türkiye'nin Irak'ın kendi kaynaklarını kullanarak bir an önce ekonomik ve siyasi istikrara kavuşması için her türlü katkıyı vermeye hazır olunduğunu ifade etti.

EN ÖNEMLİ BAŞLIK :IŞİD

Başbakanlık kaynakları, IŞİD başta olmak üzere uluslararası terörle mücadelenin Davutoğlu'nun ziyaretinde önemli bir başlık olacağının altını çizerken, Türkiye'nin IŞİD'i ortaya çıkaran sebeplerin öncelikli olarak hedef alınması ve bu sebeplerin ortadan kaldırılmasını da içeren kapsamlı bir yaklaşım gerektiğini savunduğunu anımsattı.

Davutoğlu'nun, Başbakan sıfatıyla ilk kez yapacağı ziyaret Irak'ın terör ve petrol ihracatı gündemini en yoğun yaşadığı döneme denk geliyor. Bağdat'ın Erbil ile yaptığı petrol anlaşması, daha önce bu alanda varolduğu söylenen anlaşmazlığın giderilmesi umudunu gündeme getirirken Türkiye'nin bu anlaşmaya koyacağı katkıyla Irak ekonomisinin güçlenmesinde rol oynayacağı belirtiliyor.

Başbakan Davutoğlu, ziyaret sırasında Başbakan İbadi ile görüşecek. Davutoğlu'nun, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Irak Meclis Başkanı Selim el-Ceburi tarafından da kabul edilmesi beklenirken, Davutoğlu ziyaretinde Türkmen milletvekilleriyle görüşmeler yapacak. Davutoğlu ziyaretleri kapsamında Irak'a da geçecek ve IKYB Başkanı Mesut Barzani ve diğer yetkililerle görüşecek.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu Irak'a gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN