Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'te Fazıl Say gerilimi!

Giriş Tarihi: 19.11.2014 07:27 Güncelleme Tarihi: 19.11.2014 07:33
Meclis'te Fazıl Say gerilimi!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2015 seneyi bütçesi üzerinde milletvekilleri söz aldı. AK Partili ve CHP'li vekiller arasında Fazıl Say atışması yaşandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesi üzerinde milletvekilleri söz aldı. AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç, "Fazıl Say benim gözümde değerli değildir. Bir kişi AK Parti karşıtlığı ile gündeme geliyorsa onun sanatçılığından herkesin şüphe duyması lazım" dedi. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ise Erdinç'in bu sözleri üzerine "Sanatçı duruşuyla, ideolojisiyle yaşama bakış açısını yansıtır. Bunun herkes için aynı olması beklenmez. Sanatçıyı toplum içinde sadece meslek yapan biri gibi algılamak yanlış. Sanat devrimcidir." ifadelerini kullandı.

AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç, Halkların Demokratik Partisi HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani'nin kitaplarla ilgili değerlendirmelerine katıldığını belirterek, "Diyarbakır'da, Bitlis'te, Muş Varto'da kütüphanelerin, kültür merkezlerinin yakılmasını nereye koymak lazım. Kitap yakmak barbarlıktır" değerlendirmesinde bulundu.

"SADECE KENDİ MAHALLEMDEKİLER DOĞRUDUR DEMEK, YANLIŞ"

Sanatçı Zerrin Özer'in, "Sırf Tayyip Erdoğan'ı sevdiğim için kendi kültürdaşlarımdan görmediğim hakaret kalmadı" dediğini ifade eden Erdinç, "Sadece kendi mahallemizde yapılanlara 'doğru', onun dışındakilere yapılan 'yanlıştır' dersek bu, sanata ve sanatçıya yapılan haksızlık olur" diye konuştu.

Şükrü Erdinç, sanatçının yaptığı sanatla değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Yaptıkları sanatın önüne geçerse, onun sanatçılığından bahsetmek laf konusu olamaz. Sanat ve sanatçı kıymetli olabilir, ideolojisi de olabilir fakat ideolojisi sanatının önüne geçerse benim gözümde kıymetli değildir. Fazıl Say benim gözümde kıymetli değildir" ifadesini kullandı.

"SANATÇI AK PARTİ KARŞITLIĞIYLA GÜNDEME GELİYORSA.."

Fazıl Say'ın eserlerinin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan çıkarıldığının söylendiğini kaydeden Erdinç, "Ben baktım, eserleri yer alıyor. 2013-2014 sezonunda 3 eseri alınmış fakat nihai eseri Soma maden kazası nedeniyle çıkarıldığı için bunu genele yaymak doğru olmaz. Bir şahıs iktidar, AK Parti karşıtlığı ile gündeme geliyorsa onun sanatçılığından herkesin kuşku duyması lazım" diye söyledi.

"SANATÇI İDEOLOJİSİNİ YANSITIR"

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, kültür ve turizmin aynı çatı altında toplanmasını doğru bulmadığını belirterek, "Kültürün pazarlanmaya ihtiyacı yok; kültür, toplumu bir arada tutmaya yarayan esas ögedir" diye konuştu.

Sanatın yapısı gereği ideolojik olduğunu anlatan Türeli, "Sanatçı duruşuyla, ideolojisiyle hayata nazar açısını yansıtır. Bunun herkes için aynı olması beklenmez. Sanatçıyı cemiyet içinde sadece iş yapan biri gibi algılamak yanlış. Sanat devrimcidir. Sanat, yıkar, yeniden yapar ve sıklıkla toplumunun önünde gider. Sanatçının ideoloji, politika dışı kalması diye bir şey olası değil. Sanatçı hayata elbette müdahale edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Türeli, sanatçının toplumla ilgili kaygılarının da olduğunu dile getirerek, "Fazıl Say da düşüncelerini ifade etmelidir. Kimse bundan rahatsız olmasın. Kültür ve sanatı baskı altına almaya çalışan yaklaşımların tümü yanlıştır. Devletin sanatı desteklenmesine gereksinim mevcut. Devlet, insanların hür yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak alanları yaratmalıdır" yorumunu yaptı.

"HERKESİ KUCAKLAYAMAZ!"

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, "Sanatçı herkesi kucaklayamaz, onun hayata karşı bir duruşu vardır. Sanatçı toplumun bazı kesimleri tarafından kabul edilir, bazı kesimleri tarafından kabul edilmez, sanat devrimcidir" diye söyledi.

Sarı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, hükümetten ayrı özerk bir yanının olması gerektiğini de bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te Fazıl Say gerilimi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN