Biden'la ana gündem güvenli bölge

Obama'nın IŞİD temsilcisi John Allen Ankara'da. Başkan Yardımcısı Joe Biden ise hafta sonunda Davutoğlu ve Erdoğan'la görüşecek. Masada 'güvenli bölge' ve 'uçuşa yasak bölge' başlıkları var

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Biden'la ana gündem güvenli bölge
IŞİD'le mücadele ve muhaliflerin eğitimi için ABD ile Türkiye arasındaki trafik yoğunlaşıyor. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın yarın İstanbul'a yapacağı ziyaret merakla beklenirken, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı kurulan uluslararası koalisyondaki temsilcisi John Allen, Ankara'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

LİDERLERLE 'IŞİD ZİRVESİ'

Biden yarın akşam saatlerinde İstanbul'da olacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir çalışma yemeği yemesi öngörülen Biden'ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la da Beylerbeyi Sarayı'nda bir araya gelmesi bekleniyor. Biden'ın Türkiye'deki görüşmelerinde IŞİD'le mücadele ağırlıklı olarak ele alınacak. Masada 'güvenli bölge' ve 'uçuşa yasak bölge' başlıkları var. Bu arada Biden'ın ve korumalarının kullanacağı araçlar da İstanbul'a getirildi. C-17 tipi 2 askeri uçakla gelen araçlar konsolosluğa götürüldü. Biden temaslarının ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos'la da görüşecek. Başbakanlık Basın Merkezi'nden Joe Biden'ın Türkiye ziyaretine ilişkin yapılan açıklamada, "Türkiye ile ABD, iki müttefik, ortak ve dost olarak bir çok hayati konuda işbirliği yürütmektedir. Bu çerçevede konuk başkan yardımcısının ziyaretinde ikili, bölgesel ve küresel meseleler ele alınacak, işbirliğimizin her alanda daha da geliştirilmesi imkanları üzerinde durulacaktır" denildi.

ÖZEL TEMSİLCİ DE ANKARA'DA
Konuyla ilgili bir ziyaret de ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'le mücadele için kurulan uluslararası koalisyondaki temsilcisi John Allen tarafından gerçekleştirildi. Allen'ın Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile bir araya geldiği, IŞİD'le mücadelede atılacak adımların değerlendirildiği öğrenildi. Allen ayrıca, Türkiye'nin 1.3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya insani yardımlar sağlaması, muhaliflere eğitim ve ekipman programına evsahipliği yapması, yabancı savaşçı geçişleri konusu dahil koalisyona katkılarından dolayı ABD'nin memnuniyetini dile getirdi. Türk-Amerikan Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı emekli Orgeneral James Jones ise Ankara'daki temaslarının ardından gazetecilerle buluştu. Amerika'nın Irak ve Suriye stratejisini eleştiren Jones, "ABD ve koalisyon hava kuvvetleri ciddi zararlara sebep olabilirler. Ancak IŞİD'in elinde olan Musul gibi kentlerin geri alınması için karadan da destek vermek zorundalar. Artık daha az konuşmalı, daha çok iş yapmalıyız" dedi.

TÜRKİYE'NİN 2 ŞARTI
Temaslarda Türkiye'nin Suriye ile ilgili başlıca taleplerinden biri olan "güvenli bölge" meselesinin görüşüleceği belirtiliyor. Ankara'nın diğer bir talebi olan "uçuşa yasak bölge" de masada olacak. Ancak yorumlarda, iki başlıkta da ABD'nin isteksizliğine dikkat çekiliyor.

ESKİ ELÇİDEN UÇUŞA YASAK BÖLGE DEĞERLENDİRMESİ
Alman Deutsche Welle'ye göre, ABD'nin Türkiye eski Büyükelçisi James Jeffrey, uçuşa yasak bölge konusunda her iki tarafın özveride bulunması halinde ABD'nin "Hem Türk hem de Amerikan uçaklarının dahil olduğu bir uçuşa yasak bölge"yi kabul edebileceğini ve bu uçuşların İncirlik'ten yapılabileceğini söyledi.

"PYD, ABD'DEN YENİDEN SİLAH İSTEĞİNDE BULUNDU"
BBC Türkçe'ye göre, ABD, IŞİD'le mücadele kapsamında PKK'ya bağlı YPG ile de görüşmeye başladı. YPG'nin basın sözcüsü Redur Halil, başta Kobani olmak üzere Rojava'daki tüm kantonlara askeri yardım için ABD ve IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyon güçleri ile görüşmeler yaptıklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biden'la ana gündem güvenli bölge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN