Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te son durum ne?

Karaman'ın İlçesi'nde maden faciasında mahsur kalan 18 işçiden 10'unun cansız bedenlerinin çıkartılmasının ardından 8 işçinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Çalışmaların yoğunlaştırıldığı 70 metre uzunluğundaki 1'ncı Baş aşağı bölümünde ise 14 metre ilerleme kat edildiği öğrenildi.

Giriş Tarihi: 20.11.2014 13:12
Ermenek'te son durum ne?
Ermenek İlçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü Cenne Mevkii'nde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağında 28 Ekim Salı günü saat 12.15 sıralarında işçilerin öğle molası sırasında eski kullanılmayan ocakta biriken su bastı. Baskın sonucu 34 işçiden 18'i mahsur kaldı. AFAD eşliğinde yapılan kurtarma çalışmalarında 6 Kasım günü Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı'nın cansız bedenine ulaşıldı. 2 işçi oturdukları Aşağı Çağlar Köyü'ne defnedildi. 2 işçinin cansız bedeninin çıkartılmasının ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı.

Aralarında Has Şekerler Madencilik şirketi sahibi Saffet Uyar ve maden ruhsatı sahibi Ermenek Cenne Lintyit Kömür Şirketi'nin sahibi Abdullah Özbey'inde bulunduğu 5 kişi 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan tutuklandı. 2 kadın mühendis ve 1 iş güvenlik uzmanı olmak üzere 3 kişi adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kurtarma çalışmaları kapsamında 17 Kasım günü 2 işçi 18 Kasım günü de sabaha karşıda 6 işçinin daha cansız bedenlerine ulaşıldı. Mahsur kaldıkları ndan cenazeleri çıkartılan işçiler Bahri Üzer, Hüsnü Çolak ve Osman Çoksöyler Aşağı Çağlar Köyü'nde, Hüseyin Çolak Güneyyurt Beldesi'nde, İsmail Gürses Gökçekent ve Uğur İlhan Göremeli Köyü'nde, Tezcan Gökçe ve Mehmet Tokat da Kazancı Beldesi'nde dün son yolculuğuna uğurlandı.

Madende mahsur kalan 18 işçiden 10'unun cansız bedenlerinin çıkartılmasının ardından şef Recep Çiloğlu ile birlikte işçiler Ali Haznedar, Kamil Yaman, Hüseyin Gültekin, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Ömer Cansu'nun kurtarılması için çalışmalar sürdürüyor.Çalışmaların yoğunlaştığı 70 metre uzunluğundaki 1'ncı Baş aşağı bölümünde ise 14 metre ilerleme kat edildiği öğrenildi. 1939 metrelik maden ocağının yüzde 78'in de arama çalışmaların yapıldığı ve geriye 426 metrelik arama yapılacak alanın bulunduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermenek'te son durum ne?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN