Irak ziyareti öncesi süreci masaya yatırdı

Davutoğlu, dün kurmaylarıyla HDP ile görüşmeleri ve Çözüm Süreci'nde gelinen aşamayı konuştu

Giriş Tarihi: 20.11.2014
Irak ziyareti öncesi süreci masaya yatırdı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın çözüm sürecine ivme kazandırmak için HPD'lilerle görüşmesinin ardından aralarında Akdoğan'ın da bulunduğu kurmaylarını topladı. Başbakan Davutoğlu, Avustralya ve Filipinler gezisinden döner dönmez Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bir araya geldi. Davutoğlu'nun bugün başlayacak Irak ve haftasonu gerçekleştireceği Tunceli ziyareti öncesinde Başbakanlık Resmi Konutun'da gerçekleşen ve 4.5 saat süren genel değerlendirme toplantısında, iç ve dış gelişmeler ele alındı. Toplantıda, HDP heyeti ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Akdoğan'ın Başbakan Davutoğlu'na görüşmeye ilişkin bilgi verdiği belirtildi. HDP heyetinin, İmralı'ya gitme talepleri, gidecek heyetin genişletilmesi isteği, Abdullah Öcalan'ın sekretaryasını üstlenmesi planlanan mahkumların İmralı'ya nakli gibi konular görüşmede masaya yatırıldı. Davutoğlu, Irak ziyaretiyle ilgili bakanlara bilgi verirken, pazar günü gerçekleştirilecek Tunceli ziyareti de gündeme geldi. Alevi açılımının koordinatör bakanı olan Faruk Çelik ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de toplantıya katılması dikkat çekti.

'NEHRİN YARISINI ÇOKTAN GEÇTİK'

, Kobani bahane edilerek çıkarılan olayların Kürtler tarafından yanlış bulunduğunu söyledi. Davutoğlu, "Çok küçük marjinal kesim dışında büyük oranın karşı çıkması ve devlete dönüp kamu düzenimi koru demesi, çözüm sürecinin en büyük başarısıdır" dedi. Davutoğlu, TRT canlı yayınında şunları kaydetti:
İPOTEK KABUL ETMEYİZ: 12 yıllık dönemde iç barışı tahkim ettikçe geliştiğimiz görülüyor. 6-7 Ekim olayları bu konudaki kırılganlığı ortaya çıkardı. Kamu düzeninin sarsıldığı yerde çözüm sürecinden bahsedilemez. Kamu düzeni üzerinde herhangi bir ipotek kabul etmeyiz. Çözüm süreci üzerinden ekonomiye darbe vurmak istediler. Ne olursa olsun çözüm sürecini başarıya ulaştırmaya kararlıyız. Çözüm sürecinde nehrin yarısını çoktan geçtik. Silahla şiddetle artık Türkiye'de hiçbir şeyin elde edilemeyeceği konusunda herkesin mutabık kalması ve silahları bırakması gerekir.
SURİYE KÜRTLERİ- NE KİMLİK VERİLMEMİŞ: Çözüm sürecinden anladığımız demokrasidir. Suriye'de şu oluyor bu oluyor. Orada Kürtlerin kimliği dahi verilmemiş. Bundan sonraki aşamada 1 Eylül - 1 Ekim arasında, yol haritası verilmedi dense de, özellikle kamu düzeni konusunda mutabık kalınmıştır.
KÜRTLER 6-7 EKİM'İ YANLIŞ BULUYOR: Kürt vatandaşlar örgüte tepkili artık. 6-7 Ekim olaylarını Kürtler yanlış buluyor. Çok küçük marjinal kesim yüzde 15 civarında kesim 'doğrudur' diyor. Büyük oranın karşı çıkması ve devlete dönüp kamu düzenimi koru demesi, çözüm sürecinin en büyük başarısıdır. Çözüm süreci tümüyle çözüldü anlamına gelmiyor.
BAŞARININ 3 TEMELİ: Türkiye ekonomisinin başarısının üç temeli var: Siyasi istikrar, makro ekonomik istikrar ve yapısal reformlar. Türkiye edilgen taraf olmaktan çıkıp dünya ekonomi politikalarına yön veren bir noktaya geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak ziyareti öncesi süreci masaya yatırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN