Bağdat dönüşü bazı gelişmeler olabilir

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Bağdat dönüşü bazı gelişmeler olabilir

Bağdat'ta, Irak Başbakanı İbadi ile görüşen Davutoğlu IŞİD'le mücadelede 'ortak tavır' kararı aldıklarını açıkladı. Çözüm süreciyle ilgili olarak da "Bağdat dönüşü gelişmeler olabilir" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bağdat ziyareti öncesi Esenboğa Havaalanı'nda soruları yanıtladı. Özellikle IŞİD'in yol açtığı yeni tehdidin son 5-6 aydır Irak-Suriye hattında çok ciddi güvenlik riskleri oluşturduğunu kaydeden Davutoğlu, bu çerçevede, dost ve komşu Irak ile kapsamlı istişarelere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Davutoğlu, şunları kaydetti:

KRİTİK TEMASLAR:
Irak'ta yapacağım görüşmeler önem taşıyor. Irak'ta güvenlik konusunda atılacak adımlarla, Suriye'de atılacak adımlar arasında bir bütünlük olması lazım. Bu bir süreçtir, bir görüşmeden, ziyaretten bütün konuların bir anda çözülmesi beklenmez ama ortak bir perspektife sahip olmak ve o perspektif içinde birlikte çalışmak en önemli husus. Bu konuda da ABD ile ve diğer müttefiklerle ve bölge ülkeleriyle yaptığımız görüşmelerde Suriye bağlamında bu ortak perspektif yönünde bir zemin olduğunu söyleyebiliriz.

TÜRKİYE'NİN BAKIŞI AYNI:
(ABD Başkanı Sayın Obama ile yaptığımız görüşmede) Türkiye'nin tavrını açıkça ortaya koyduk. Suriye'nin bütününü görmeden sadece bir şehre, bir tehdide odaklanan ve o sınırlar içinde kalıp daha sonraki başka şehirlerde yaşanan gelişmelere gözünü kapatan bir yaklaşımın kalıcı barış getirmeyeceği kanaatini taşıyoruz.

ESED KONUSU:
Esed'in varlığında artık Suriye'de kapsayıcı bir siyasetin gerçekleşemeyeceği de Esed'i destekleyenlerin dışında hemen hemen herkesin mutabık kaldığı husus. Bu prensipte anlaştıktan sonra, bunun nasıl gerçekleşeceği sorusuna da birlikte cevap bulmamız lazım. Bu arada Bağdat'ta Türkmen milletvekilleriyle de bir araya gelen gelen Davutoğlu, "Son olaylarda Türkmen nüfus çok acılar çekti. Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. İnsani yardım konularında ne talep gelirse karşılanacak. Bu Türkiye'nin boynunun borcu" diye konuştu.

DEMİRTAŞ'A ELEŞTİRİ

Davutoğlu, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın '30 kişilik komisyon' açıklamasının hatırlatılması üzerine de "Aramızda mutabık kalınmadan kamuoyu ile paylaşılması doğru değildir. Her gün yeni bir fikir ortaya atılması sürece katkı sağlamaz. Ne zaman hangi adımın atılacağına görüşmeler neticesinde karar vereceğiz" dedi.

IŞİD'E KARŞI ORTAK TAVIR

Dün sabah saatlerinde ANA uçağıyla Bağdat'a inen Davutoğlu, resmi törenle karşılandı. Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile Hükümet Sarayı'nda görüştü, ortak basın toplantısı yapıldı. Abadi, ziyaretin 'yeni ufuklar' açtığını söyledi. İkili görüşmede iki ülke ilişkileri, enerji ve IŞİD tehdidi başta olmak üzere güvenlik konularını ele alındı. IŞİD ortak tehdit olarak değerlendirildi. Ziyaretle uzun süredir askıda olan Irak-Türkiye ilişkileri ivme kazandı. Ziyarette teröre karşı istihbarat işbirliği yapılması da kararlaştırıldı. Davutoğlu, Abadi'nin de 24-25-26 Aralık tarihlerinde Türkiye'ye geleceğini söyledi.

BAĞDAT ÇIKARMASI
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür Bakanı Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Başdanışman Hüseyin Çelik, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Irak heyetinde bulunuyor.

GELİŞMELER OLABİLİR
Çözüm sürecinin nihai perspektifi olan silahsızlanma da dahil olmak üzere şiddetin terk edilmesi ve demokratik ortamda siyasi hayatın hayata geçirilmesi konusunda da net bir tavır sergilenecek. Ümit ederiz bu tür görüşmeler onun önünü açar. Bağdat dönüşü bu konuda gelişmeler olabilir.

SİLAH VE ŞİDDET TERK EDİLSİN

HDP'NİN İMRALI ZİYARETİ
:
(Yol haritasıyla ilgili) 1 Ekim'de bir noktaya da gelinmişti. 6-7 Ekim olayları maalesef bunda ciddi bir güven problemi ortaya çıkardı. Sürecin işleyişi bağlamında bir ortak zemini oluşturma amacımız var. Silahların ve şiddetin tümüyle terk edilmesi perspektifi taşıyacak görüşmelerin yapılması lazım. Bir taraftan kamu düzenini tehdit edecek bir şiddet ortamının, kontrollü gerginlik tarzında bir ortamın sürmesi, diğer taraftan çözüm sürecinin devam ettirilmesi çok güç.

KONVOYDA KAZA: 2 YARALI
Başbakan Davutoğlu'nun havalimanından Bağdat'taki 'güvenli bölge'ye geçişi sırasında, konvoydaki bir zırhlı araç takla attı. Iraklı şoför ile Davutoğlu'nun özel garsonu Lokman Candemir yaralandı. Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile birlikte yaralıları ziyaret etti. Yaralılar uçakla Ankara'ya getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdat dönüşü bazı gelişmeler olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN