Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm yolunda iki önemli adım

Adalet Bakanı Bozdağ ile HDP heyetinin buluşmasından İmralı'ya gidiş vizesi çıktı. Ayrıca Ada'ya sekretarya görevi üstlenecek 5 yeni mahkûm gönderilecek

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Çözüm yolunda iki önemli adım
İmralı'ya gidiş için hükümetten yanıt bekleyen HDP heyetinin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmesinden iki önemli karar çıktı. İmralı'ya sekretarya görevi üstlenecek 5 yeni mahkûmun gönderilmesi ve heyetin en kısa sürede Ada'ya gitmesi konularında vize çıktı. Bozdağ, hasta tutuklulara tahliye yolunu açacak yasal düzenlemeyi önümüzdeki günlerde Meclis'e göndereceklerini açıkladı. HDP Grup başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken'le görüşmesinin ardından soruları yanıtlayan Bozdağ, cezaevinde kendi yaşamını idame ettiremeyecek kadar ağır hasta olan tutuklu ve hükümlüler konusunda hazırlıkları olduğunu söyledi. Buldan ise acil tahliye edilmesi gereken 300'ün üzerinde tutuklu bulunduğunu ifade etti. İmralı'ya gidişte engel olmadığını ancak tarih verilmediğini de söyleyen Buldan, "Bu hafta sonu diye bekliyoruz ama kendileri ileteceklerini belirtti" dedi. Buldan, Bozdağ'a İmralı'ya en kısa sürede gitme isteklerini aktardıklarını söyledi. Bunun üzerine Bozdağ, "Bir engel yok. En kısa sürede tarih vereceğiz" yanıtını verdi. Buldan, İmralı'ya yeni mahkûmlar gönderilmesi taleplerini ilettiklerini belirtti. Bozdağ'ın "5 hükümlünün gönderilmesi konusunda engel bulunmuyor" dediğini aktardı. "5 mahkûm arkadaş aynı zamanda sayın Öcalan'a sekreterlik de yapacak arkadaşlar olacak" diyen Buldan, isimleri daha önce ilettiklerini anımsattı.

İMRALI'DA TEK KONU 'SİLAHSIZLANMA'
Hükümet, İmralı görüşmelerinden sonra her konuda verilen ve zaman zaman toplumsal eylemlere kapı aralayan mesajlara son veriyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurmaylarıyla yaptığı çözüm zirvesinden, önemli tespitler çıktı. Süreç, "asayiş, çekilme, silah bırakma, dağdan ineceklere siyaset yolu" şeklinde özetlendi. Bundan sonra İmralı'ya gidecek heyetler, Abdullah Öcalan'la sadece 'silahların bırakılması' ve 'yol haritası'nı konuşacak. Toplumsal eylemlere dönüşen mesajlar verilmesine izin verilmeyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm yolunda iki önemli adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN