Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş'tan CHP'ye çağrı

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, verdiği bir röportajda; CHP’nin de izleme heyetine isim önermesini istedi.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 14:06 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 14:12
Demirtaş'tan CHP'ye çağrı

CHP MÜZAKARELERİN DIŞINDA KALMAMALI

Kemal (Kılıçdaroğlu) Bey'in kendisi savaş olsun, tek bir insan ölsün istemez. Buna yürekten inanıyorum. Bu sürece doğru katılım yönünde eksiklikler yaşandığını düşünüyorum. Muhalefet bizi bu süreçte bizi yalnız bırakmamalıydı. MHP'den bir beklentimiz yok ama CHP dışında kalmamalı. İmralı'da müzakere süreci başlarsa CHP'nin bunun dışında kalmaması lazım.

Parti olarak, kurumsal olarak demiyorum; ama anlayış olarak oradaki görüşmeleri izlemesi, en azından izleme kurulu, gözlemci heyeti vasıtasıyla sürece hakim olması iyi olur. Yarın birgün orada uzlaşma sağlanırsa; bunlar zaten parlamentonun denetiminden geçmiş olacak. KCK'nin, hükümetin ve parlamentonun bütün bu tartışılanları onaylaması, adımları atması lazım ki kalıcı çözüme doğru gidelim. CHP konunun dışında kalmak istese de zaten kalamayacak, parlamentoya gelirse zaten müdahil olacak.

KOMİSYONDA CHP'NİN TEMSİLİ OLABİLİR

Yasa kapsamında kurulacak komisyonlarda CHP'nin temsil edilmesi bizim için yanlış, ters bir şey değil. Bu bizim arzuladığımız bir şey. Bu süreç gayri meşru değil, yasa dışı değil. Muhatabımız AK parti diye geri duracak halimiz yok, çünkü hükümet onlar. Dolayısıyla bu yasa gereği oluşturulacak komisyonlara CHP'ye yakın insanlar dahil olursa bu süreci zora sokmaz, tam tersine doğru bir rotada ilerlemesine daha fazla yardımcı olur. Bizim için olumlu bir gelişme olur.

Kaynak: Cumhuriyet

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş'tan CHP'ye çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN