Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara kutudan bomba iddia

Dün hakkında kırmızı bülten ve yakalama kararı çıkarılan Ergenekon davasının kara kutusu , çarpıcı iddialarda bulundu. Güney: "Ergenekon davası sürecinde kandırıldım.Paralel yapı, ABD'nin emriyle Erdoğan'ı bitirmeye çalıştı." şeklinde konuştu.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 10:13 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 16:45
Kara kutudan bomba iddia
İade edilmeyeceğini söyleyen Güney: "Ergenekon davasında kandırıldık. Amerika ve AB kandırdı ancak Almanya yok. Bize, Türkiye'deki bütün karanlık yapılanmaları bitireceklerini söylediler"

Ergenekon davasının kilit ismi hakkında yakalama kararı çıktı. Telefonla Vatan'dan Öge Demirkan'a konuşan Güney'in bu karara ilk tepkisi, "Şu anda evimde Sabah kahvemi içerek sizin sorularınızı cevaplıyorum" demek oldu.

'PARALEL YAPI' MESAJ!

"Ergenekon davasında kandırıldık, günah çıkartmamız lazım" diyen Güney, şöyle devam etti: "Amerika ve AB kandırdı ancak bu yapıda Almanya yok. Bize, Türkiye'deki bütün karanlık yapılanmaları bitireceklerini söylediler. Türkiye'nin AB gibi yasalara kavuşacağını, insan haklarının uygulanacağını ve ekonomik özgürlüklerin geleceğini vaat ettiler. Ama sözlerini yerine getirmediler. Bütün oligarşik yapıları yok etmediler. Örneğin paralel yapı adı verilen örgütlenme. 17 Aralık sürecinde bu yapı Erdoğan'ı yok etmek için, ABD'nin emriyle hareket etti. Çünkü Türkiye aynı Almanya, Fransa gibi İran ambargosunu deldi. ABD, Almanya ve Fransa'ya bir şey yapmadı ama Erdoğan'ı bitirme kararı aldı. Bunu da oligarşik yapasına yani paralele yaptırmak istedi."

Dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, ifadesinin alınması için Kanada'ya başvurulduğu açıklaması ve Savcı Zekeriya Öz'ün gönderdiği 36 soruyla ilgili, "Bana intikal eden bir şey olmadı" diyen Güney, hakkında kırmızı bülten kararı çıkartılabileceğini söylediğimizde ise şöyle konuştu: "Bakın ben Kanada'da ilticacı olarak bulunuyorum. BM'nin iltica yasasına tabiyim. Kanada'dan oturma iznimi almışım. Ayrıca Türkiye ile Kanada arasında suçluların iadesi anlaşması yok. Benim pasaportum var ve geçenlerde Amerika'daydım. Gezdim, dolaştım. Hayatımda hiçbir değişiklik yok. Bu yakalama kararı da bana gelmedi ve gelmeyecek de. Hakkımda bu kararları alanların Kanada'da hangi kanunların uygulandığını bilmiyorlar mı!"

'BİR GRAM ÖZLEMEDİM

"Sayın Bedrettin Dalan hakkında da kırmızı bülten çıkarttıklarını söylediler, yakalayabildiler mi? Hem o Avrupa'da iken bunu yapamadılar. Kanada nere Türkiye nere? Beni burada mı yakalayacaklar. 36 soruyu bana gönderemediler şimdi yakalayabilecekler mi? Kısaca bana geçmişte intikal eden bir şey olmadı, şimdi de yok ve gelecekte de olmayacak. 15 yıldır Kanada'dayım ve Türkiye'yi bir gram özlemedim."

İFADE ALMADAN DAVA AÇILDI

Geçen yıl karara bağlanan Ergenekon davasının halen İstanbul Başsavcılığı'na bağlı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturması kapsamında, savcı Mesut Erdinç Bayhan, Tuncay Güney için yakalama kararı çıkartılmasını talep etti. Sulh Ceza Hakimliği talebi kabul etti. Güney hakkında 'Ergenekon üyeliği ve casusluk' iddiası yöneltildi. Güney, 2007'de dönemin özel yetkili savcısı Zekeriya Öz tarafından başlatılan soruşturmanın aynı zamanda şüphelisiydi. 7 yıl boyunca resmen ifadesi alınamadı. Ergenekon sanıklarının avukatları, Güney'in ifadesinin alınamamasıyla dosyada mutlak bir eksik olduğunu ve iddianamenin iade edilmesi gerektiğini savunmuştu.

'DAVA PROJEYDİ'

Gazetecilik yapan Tuncay Güney, İstanbul'da 02 Mart 2001'de çalıntı bir aracı satmaya çalışırken yakalandı. Dönemin İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Müdürü Adil Serdar Saçan tarafından sorgulandı. Evinde, Ergenekon Davasının temelini oluşturan 6 çuval belge bulundu. İfadesinde şok iddialarda bulundu. Bunları katıldığı birçok televizyon programında da tekrarladı. Ancak daha sonra emniyette işkence gördüğünü söyledi ve 2013'te "Ergenekon davası bir projeydi, bitti artık. Ben vicdanen rahatsızım. Devlet beni kullandı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara kutudan bomba iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN