Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: HDP'nin özür borcu var

Başbakan , "HDP’ye sesleniyorum; eğer çözüm sürecinde samimiyseniz, 6-7 Ekim olayları dolayısıyla bir kere bu millete bir özür borcunuz var. Bir daha, bu milletin evlatlarını sokağa çıkarmak için şiddet için çağrıda bulunmayın. Çözüm sürecinde samimiyseniz bir daha kimseyi bu toprakların mekanları üzerinde şiddete davet etmeyin" dedi.

Giriş Tarihi: 22.11.2014 16:16 Güncelleme Tarihi: 22.11.2014 20:38
Davutoğlu: HDP'nin özür borcu var
Başbakan Davutoğlu, partisinin Patnos 5. Olağan İlçe Kongresi'ndeki konuşmasına, salonda "Başın Ağrı kadar dik, biz seni çok sevdik" yazılı pankartı okuyarak başladı. "Biz de sizi çok sevdik. Biz de Patnos'u çok sevdik" diyen Davutoğlu, kongreye geç kaldığı için partililerden helallik istedi.

Dün, Irak'ta ondan önce Avustralya ve Filipinler'de bazı programları dolayısıyla bulunduğunu anlatan Davutoğlu, yoğun programına rağmen Patnos'a gelmekte kararlı olduğunu söyledi.

"Ne olursa olsun, program ne kadar yoğun olursa olsun mutlaka Patnos'a gideceğiz, Patnoslular ile bulaşacağız, dedim" diye konuşan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bunun birçok sebebi var. Kongre takvimi üzerinde çalışırken, Süleyman Bey ile ilçe kongrelerini planlarken mutlaka Patnos, demiştik. Birinci sebebi, bizim tarihimizde önemli yeri olan Sultan Alparslan'ın Malazgirt'e yürüdüğünde ilk geçtiği kapıdır, Patnos. Selam olsun, Alparslan'a. Onların gayretleri üzerine bu topraklar hür ve istiklal sahibi milletin mekanlarıdır. Patnos'a gelmek istedik, çünkü Patnos, bize her zaman destek verdi, yanımızda oldu. 30 Mart seçimlerinde öylesine destek verdi ki AK Partili belediye başkanı seçildi. Bu, sembolik değeri yüksek zaferdi. Sizlere teşekkür etmeye geldim."

"ÇÖZÜM SÜRECİNE SAHİP ÇIKTIK"


"6-7 Ekim olaylarında Patnos, vandallara, milletin huzurunu kaçırmak isteyenlere ders verircesine dimdik ayakta durdu" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Onun için sizi bağrımıza basmaya geldik. Bazı hareketler vardır, inşa ederler bazı kadrolar vardır sadece inşa edicidir. AK Parti'nin en önemli vasfı, inşa edici vasfıdır. Bu inşa edici vasfı dolayısıyla çözüm sürecine sahip çıktık. Çözüm sürecini, milletimizin bekası için hiçbir aksama olmadan sürdürmeye de kararlıyız. 6-7 Ekim olayları aslında çözüm sürecine darbe vurmak için provokasyondu. Bu süreci başlatırken, kardeşler arasında fitneyi yok etmeye çalışırken, birileri de kardeşler arasında fitne sokmaya çalıştı. Dün biz Erbil'deydik. Sınırlarımızın ötesinde ama kardeşlerimizin diyarı. Oradaki kardeşlerimizle kucaklaştık. Kürtler, Türkmen kardeşlerimizin, Arap kardeşlerimizin hepsinin size selamını getirdik. Onlar farklı lehçelerle hep kardeşliği konuştular."

"EBEDİ KARDEŞLİĞİ İNŞA ETMEYE AHDETTİK"


Partililerin, "Vur vur inlesin, Kılıçdaroğlu dinlesin" sloganları üzerine, "Dinleyecek" karşılığını veren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dün cuma namazında, Erbil'de, hoca efendi, konuşmasını yarı Kürtçe yaptı, yarı Türkçe yaptı. Konuşmasının bir yerinde, Yunus Emre'nin güzel şiirlerini, Türkçe olarak oradaki kardeşlerimize seslendirdi. 'Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz' dedi. Bizim davamız aşk davasıdır, muhabbet davasıdır. Onun için çözüm sürecinde biz bütün Türkiye'yi kucaklamak üzere yola çıktığımızda ne engel gelirse gelsin, engellere takılmadan bu topraklarda ebedi kardeşliği inşa etmeye ahdettik."

Partililerin, "Dik Dur Eğilme Patnos Seninle" sloganları üzerine de Davutoğlu, hiçbir zaman eğilmediklerini ve bundan sonra da eğilmeyeceklerini ifade ederek, "Şimdi bakınız, biz bir taraftan 12 yıldır ülkemizi, Ağrımızı, Patnosuzumu inşa etmeye çalışırken, birileri de bu topraklarda kardeşler arasında fitne sokmaya çalıştı. Şimdi buradan sesleniyorum, bu topraklarda, kardeşliği isteyen herkese sesleniyorum; gelin çözüm sürecini nihai noktaya getirene kadar omuz omuza çalışalım. Hep beraber, bu fitne tohumunu ekmeye çalışanlara gerekli dersi verelim" şeklinde konuştu.

"BİZ YANGIN YERLERİNDE GÜL DİKECEĞİZ"

Patnos'ta yapılan yatırımlara dikkati çeken Davutoğlu, bu ilçeye sadece son 3 yılda toplam 180 milyon liralık yatırım yapıldığını söyledi. AK Parti iktidarının yatırımlarla inşa ederken, birilerinin de 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi bu inşa faaliyetlerine darbe vurmaya çalıştığını belirten Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Biz yangın yerlerinde gül dikeceğiz. Biz inadına inşa edeceğiz. Onlar yıkmaya çalışırken biz inadına bu topraklara muhabbeti daim kılmak için çalışacağız, irfan ve medeniyet mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Bu olaylardan sonra yıkılan, yakılan yerleri en iyi şekilde tamir etmeye söz verdik. Şimdi buraya gelirken, vatandaşlarımızın ihtiyaçları, beyan ettikleri hasarlar, bize bildirilen hiçbir hasar karşılıksız kalmadı. Hepsi tamir edildi."

Davutoğlu, Patnos Belediyesi binası için de 7 milyon liralık kaynak transfer edildiğini bildirdi.

"HDP'YE SESLENİYORUM; EĞER ÇÖZÜM SÜRECİNDE SAMİMİYSENİZ..."


Konuşmasında, HDP'ye de seslenen Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Eğer çözüm sürecinde samimiyseniz, 6-7 Ekim olayları dolayısıyla bir kere bu millete bir özür borcunuz var. Bir daha bu milletin evlatlarını sokağa çıkarmak için, şiddet için çağrıda bulunmayın. Çözüm sürecinde samimiyseniz bir daha kimseyi bu toprakların mekanları üzerinde şiddete davet etmeyin. Aslında tarihi bir sınav da verdiniz. AK Parti, bu sınavı en işi şekilde götüreceğinin, bu sınavı vereceğinin işaretini verdi. Bundan sonra da Patnoslu, Ağrılı kardeşlerimizin nezdinde bütün Türkiye'ye sesleniyorum; biz çözüm sürecini kardeşlik süreci olarak tamamına erdireceğiz ve sadece Türkiye'de değil sınırlarımızın ötesindeki bütün kardeşlerimizle buluşacağız, dün Kuzey Irak'ta, Erbil'de kardeşlerimizle buluştuğumuz gibi. Bu kardeşliğin ebediyete kadar sürdürülmesine kimse engel olamayacak."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: HDP'nin özür borcu var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN