Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözümde karşılıklı adımlar hızlanacak

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Çözümde karşılıklı adımlar hızlanacak
Çözüm sürecinde taraflar yeniden masaya oturdu, diyalog kanallarının sürekli açık tutulması ve süreçte atılacak adımların hızlanması kararlaştırıldı. Hükümet, hasta mahkûmlar, İmralı'ya sekretarya görevi görecek 5 mahkûmun gönderilmesi ve sürece yönelik demokratik adımları yaşama geçirirken HDP de karşılık verecek. Müzakerelere geçişle beraber, tüm silahlı unsurlar kesin eylemsizliğe geçecek. Yol kesme, vergi toplama faaliyetleri, alıkoymalar sonlandırılacak. Yarım kalan çekilme hızlandırılacak. Yerel birimlerin kendi inisiyatifiyle yaptığı eylemler sonlandırılacak. Sivil siyasete müdahale etmeyecek.

KURULDA CHP DE OLSUN

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sürpriz bir çıkış yaparak çözüm süreci kapsamında üçüncü göz denilen İzleme Kurulu'nda CHP'nin de yer almasını istedi. Demirtaş, "Başbakan gerekirse bütün siyasi partileri ziyaret etsin. STK'larla görüşsün. CHP'nin önerileri olsun. Kurulda CHP'nin önereceği isimler yer alırsa iyi olur. Tabii takdir onların" dedi.

"ESKİDEN 'KÜRT VAR MI YOK MU' TARTIŞILIYORDU"

Başbakan Yardımcısı Anadolu Ajansı'nın (AA) Kuzey Irak'taki Erbil ofisinin açılışına katıldı. Akdoğan burada yaptığı konuşmada Türkiye'de estkiden "Kürt var mı yokmu" diye tartışıldığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Ama AK Parti iktidarı döneminde, hem bütün bu meselelerle yüzleşildi, Kürtlerin ve diğer bütün etnik grupların, mezheplerin varlığı kabul edildi. Bunun ötesinde, devlet, kamu yayıncılığı olarak Kürtçe televizyon kurdu, işte AA Kürtçe hizmet veriyor ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi içinde ofisler açılıyor. Bu, çözüm sürecinin bir başarısıdır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözümde karşılıklı adımlar hızlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN