Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan Afrika'ya 'Paralel ajan' uyarısı

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Erdoğan'dan Afrika'ya 'Paralel ajan' uyarısı

27 Afrika ülkesinden lider ve temsilcilerin katıldığı zirvede konuşan ve 'Paralel Yapı' uyarısı yapan Erdoğan: Eğitim gönüllüsü maskesiyle sızıp ajanlık yapıyorlar. Bu örgütlere karşı dostlarımızın hassas olacağını umuyoruz

, 'nde Afrikalı liderleri "Paralel yapı" konusunda uyardı ve ortak mücadele çağrısı yaptı. Türkiye - Afrika Birliği 2. Ortaklık Zirvesi'nde konuşan Erdoğan şu mesajları verdi :
BU GÜNLERİ ÖNGÖRMÜŞTÜK: 2008 Ağustos ayında İstanbul'da yaptığımız zirvede Afrika'yı geleceğin önemli cazibe merkezlerinden biri olarak değerlendirmiştik. Geride bıraktığımız 6 yılın bizi haklı çıkardığını görmek bizi memnun ediyor. Afrika tekrar dünyanın ilgi odağı haline gelmiştir. Kıtanın yaşadığı büyük dönüşümden Türkiye olarak büyük mutluluk hissettiğimizi paylaşmak isteriz. Afrika Türkiye için her zaman dostlarının ve kardeşlerinin toprağı olmuştur. Türkiye, Afrika kıtasına her zaman hürmet nazarı ile bakmıştır.
SÖMÜRGELEŞTİRİCİ VE KÖLELEŞTİRİCİ BAKMADIK: Türkiye son bin yılda Selçuklu ve Osmanlı gibi iki büyük devlete sahip olmuştur. Atalarımız, selefimiz olan iki büyük devlet de ne bölgelerindeki ülkelere ne de Afrika'ya asla ve asla ırkçı, köleleştirici ya da sömürgeci nazarla bakmadı. Biz, Afrika halklarını her zaman gönüldaşlarımız, kader arkadaşlarımız olarak gördük. Dinlerimiz, değerlerimiz, etnik kökenlerimiz ve harici görünümlerimiz farklı da olsa biz kendimizi Afrika ile aynı geminin yolcuları olarak hissettik. Afrika kıtasının kadim medeniyetine her zaman takdirle baktık. Afrika'nın yaşadığı acılara politik, stratejik, çıkar odaklı bakanlardan olmadık, her zaman insanı, vicdanı nazarla yaklaştık. Aynı şekilde Afrika'nın sevincini, başarılarını da hep kendi sevincimiz, başarımız olarak gördük ve bununla da iftihar ettik.
39 BÜYÜKELÇİLİK: Başbakanlık görevinde bulunduğum 2002-2014 arasında Afrika ile ilişkilere büyük önem atfettik. Kıta ile ilişkileri yoğunlaştırmanın gayreti içinde olduk. 2005'i Türkiye'de "Afrika Yılı" ilan ettiğimizde, yürütülen politikayı "Afrika açılım politikası" olarak tanımladık. 2009'da Türkiye'nin kıtada 12, Afrika ülkelerinin ise Ankara'da 10 büyükelçiliği bulunuyordu. Bugün itibariyle Türkiye, Afrika'da 39 büyükelçilik ve 4 başkonsoloslukla temsil edilirken, Afrika ülkelerinin Ankara'daki diplomatik temsilcilik sayısı da 32'ye yükseldi.
EŞİT ORTAKLIK DÖNEMİ: Kalkınma ortaklığından siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim kültür faaliyetlerinden ekonomik işbirliğine, ticaret hacminden yatırımlara, müteahhitlik hizmetlerinden ulaştırma altyapılarına kadar Türkiye ve Afrika ülkeleri birlikte büyük ilerlemeler sağladı. Karşılıklı olarak 'açılım sürecini' tamamlamış olduk. Artık eşit ortaklığa dayalı daha ileri bir aşamaya geçmemizin gerekli olduğunu gördük.
TÜRKİYE HAZIR: Türkiye, Afrika ülkeleriyle tarım, enerji, sağlık, eğitim, küçük ve ortak ölçekli işletmeler, istihdam, yatırımların teşviki, enerji ve ulaşım gibi konularda dayanışma ve daha derin, verimli işbirliğine hazır. Kalkınma ve bütünleşme yolunda yeni bir ortaklık modeli hedefinde birlikte ve kararlılıkla yürüyeceğiz. Sahra altı Afrika ülkeleriyle ticaret hacmimiz son 10 yılda 10 kat artış kaydetti. Afrika'daki yatırımlarımızın toplamı 6 milyar dolara ulaştı.
PARALEL TEHLİKE İLE ORTAK MÜCADELE: Bazı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasına sivil toplum örgütü ya da eğitim gönüllüsü maskesiyle çeşitli tehlikeli yapılanmaların nüfuz etmeye çalıştıklarını görüyoruz, bunu da dikkatle izliyoruz. Faaliyet gösterdikleri hemen her ülkede gizli yapılanma içine giren ve ajanlık faaliyetleri artık daha da somutlaşan bu örgütlere karşı devlet ve hükümet başkanı dostlarımızın daha hassas olacaklarını umuyoruz. Eğitim ve insani yardım görüntüsü altında Türkiye dahil olmak üzere faaliyet gösterdikleri her ülkede ciddi tehdit teşkil eden bu örgüt veya örgütlere karşı her türlü bilgi paylaşımına ve ortak mücadeleye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim.

EBOLA İÇİN 5 MİLYON DOLAR

Sağlık sektörünün Afrika ülkeleriyle işbirliğinde önemli bir alan olarak belirgin hale geldiğini belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ebola salgını nedeniyle zor bir dönemin yaşanmakta olduğu bugünlerde bir kez daha görüyoruz. Bu vesileyle Türkiye'nin ebola salgını ile mücadele için Afrikalı dostlarımıza şimdiye kadar yaptıklarımıza ek olarak 5 milyon dolarlık ilave bir kaynak ayırdığını açıklamak istiyorum."

EL ELE GEZDİLER

Zirve liderler oturumunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer devlet ve hükümet başkanları 2. Türkiye - Afrika Ortaklık Zirvesi aile fotoğrafını çektirdi. Erdoğan, fotoğraf çekiminin ardından "Türkiye - Afrika Ortaklığı" konulu fotoğraf sergisini gezdi. Erdoğan'ın sergi alanına Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou ile el ele tutuşarak gitmesi dikkati çekti. Serginin ardından Erdoğan ve Issoufou bir süre baş başa görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirvenin açılışı oturumundaki konuşmasını eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da izledi.

27 ÜLKE, 13 LİDER

Katılımcıların Afrika Birliği tarafından belirlendiği Zirve'ye, 27 ülke cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, başbakan, başbakan yardımcısı, bakan ve temsilciler düzeyinde katılım gösterdi. Ekvator Ginesi ile Etiyopya arasındaki "kim düzenleyecek" tartışmaları sebebiyle yaklaşık bir buçuk sene gecikmeli toplanan zirveye Etiyopya, Moritanya, Cezayir, Nijerya, Güney Afrika, Senegal, Libya, Zimbabwe, Kenya, Gana, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Mısır davet edildi. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin darbe yönetimi sebebiyle durma aşamasına gelmesinden dolayı Mısır büyükelçi düzeyinde katıldı. 13 gözlemci ülkenin yanı sıra ana katılımcı ülkelerden 7 cumhurbaşkanı, 2 cumhurbaşkanı yardımcısı, 4 başbakan zirvede yer aldı. 3'üncü toplantı 2019'da İstanbul'da yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan Afrika'ya 'Paralel ajan' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN