Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen: “Amerika’yı Müslümanların keşfettiği bir gerçektir”

Paralel medya yazarları ve sosyal medyadaki uzantıları bir haftadır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Amerika kıtasını Kolomb’tan önce Müslümanlar keşfetti” şeklindeki açıklamasının gerçek dışı olduğunu ispatlamaya çalışırken bu bilginin 7 yıl önce Fethullah Gülen tarafından 8 yıl önce Zaman yazarı Mustafa Armağan tarafından gündeme getirildiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 22.11.2014 01:33 Güncelleme Tarihi: 22.11.2014 10:06
Gülen: “Amerika’yı Müslümanların keşfettiği bir gerçektir”
Paralel medya yazarları ve sosyal medyadaki uzantıları bir haftadır Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Amerika kıtasını Kolomb'tan önce Müslümanlar keşfetti" şeklindeki açıklamasının gerçek dışı olduğunu ispatlamaya çalışırken bu bilginin 7 yıl önce Fethullah Gülen tarafından 8 yıl önce Zaman yazarı Mustafa Armağan tarafından gündeme getirildiği ortaya çıktı.

GÜLEN: "AMERİKA'YI MÜSLÜMANLARIN KEŞFETTİĞİ KABUL EDİLEN BİR GERÇEKTİR"

www.fethullahgulen.com internet sitesinde "İnsanların Amerika'ya geçmesi nasıl olmuştur" başlıklı makalede aynen şu cümlelere yer veriliyor:

"Son olarak şunu da söyleyebiliriz. Eğer dünya karalarını bugünkü durumuyla kabul edecek olursak bu yine zor olmayacaktır. Çünkü, Bering Boğazı bazen
buzlarla kaplandığında, bugün dahi Rusya'dan Amerika'ya geçmek mümkündür. Hem, böyle bir mesafe en iptidaî sallarla bile geçilebilir. Nitekim, modern gemilerin olmadığı bir devrede, Kristof Kolomb'dan evvel Müslüman seyyahların, hem atlarını da beraberlerinde yükledikleri gemilerle Amerika'ya geçip orayı keşfettikleri, bugünün araştırmacılarının büyük bir çoğunlukla kabul ettikleri açık bir gerçektir. Demek oluyor ki Amerika'ya gidip bugünkü nesle menşe olan insanların oraya geçmesi için harikulâde bir hâdiseye gerek yoktur. Olan olduğuyla gayet makuldür..."ZAMAN YAZARI ARMAĞAN: "AMERİKA KITASINI MÜSLÜMAN DENİZCİLER KEŞFETTİ"

Zaman yazarı Mustafa Armağan ise 6 Mayıs 2006 tarihinde Zaman'da yayınlanan "Amerikayı bir Müslüman komutan keşfetti" başlıklı uzun bir köşe yazısını şu cümlelerle bitiriyor:

"Hem Amerika'nın kesin keşif tarihini 70 yıl kadar önceye çekmek hem de Kolomb'un çocuklarının kan gölüne çevirdiği Amerika kıtasını ondan çok önce keşfedenlerin başında bir Müslüman'ın bulunduğunu ve Çinli denizcilerin, keşfettikleri halklarla dostane ilişkiler kurduklarını öğrenmek ve öğretmek durumundayız."

"Amerika kıtasını Müslümanlar keşfetti" yönündeki bilim adamlarının açıklamasını itibarsızlaştırmak için her türlü yöntemi deneyen Paralel medyanın Fethullah Gülen'in bu açıklamalarını hakkında ne düşündüğü merak ediliyor.

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen: “Amerika’yı Müslümanların keşfettiği bir gerçektir”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN