Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbadi, Davutoğlu'ndan o ismi istedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Irak temasları kapsamında siyasi görüşmeler yaptığı sırada, Irak Başbakanı İbadi, Türkiye'de ikamet eden arananların teslimini istedi.

Giriş Tarihi: 22.11.2014 08:08 Güncelleme Tarihi: 22.11.2014 09:29
İbadi, Davutoğlu'ndan o ismi istedi
Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin, Bağdat ziyareti sırasında Davutoğlu'ndan önemli bir talebi olduğu iddia edildi.

Abadi'nin, Bağdat'ı ziyaret eden Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'dan Türkiye'de ikamet eden ve mahkemece arananların teslim edilmesini istediği öne sürüldü.

Londra merkezli Şark El Awsat gazetesinin haberine göre, listede aranan eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi de bulunuyor.

SUNNİ LİDERLERE OPERASYON YAPILDI

Haşimi, isminin listede olup olmadığını konusunda bilgi sahibi olmadığını belirterek, "Ben herhangi bir suç işlemedim. Eski Başbakan Nuri Maliki'nin Sünni liderlere yönelik başlattığı operasyon kapsamında bu suçlar bana isnat edildi" dedi. Haşimi, Türkiye'nin bu talebine uymayacağını umut ettiğini söyledi.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi Maliki hükümetini etnik gerilimi artırmak, yolsuzluklara imza atmak ve mezhepçilik yapmakla suçluyordu.

İDAMA MAHKUM EDİLDİ

Haşimi, 19 Aralık 2011'de Bağdat Havaalanı'nda gözaltına alınmak istendi. Suçlama 'korumalarına bazı hükümet yetkililerini öldürmeleri için para verdiği' iddasıydı.

9 Eylül 2012'de hakkında idam kararı verildi. Haşimi, önce Katar'a, oradan Suudi Arabistan'a gittikten sonra, son olarak Türkiye'ye geldi.

Mayıs 2012'de ise kırmızı bülten yayımlandı. O dönem Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da iade edilmeyeceğini söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbadi, Davutoğlu'ndan o ismi istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN