Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin önceliği Kürtler'in güvenliğİ

Erbil'de Kuzey Irak Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile bir araya gelen Davutoğlu: Kürt bölgesinin güvenliği bizim için en öncelikli konudur, Türkiye'nin güvenliğini doğrudan ilgilendirir

Giriş Tarihi: 22.11.2014
Türkiye'nin önceliği Kürtler'in güvenliğİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak ziyaretinin ikinci gününde Bağdat'tan Erbil'e geçti, burada Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Mesud Barzani ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında Davutoğlu şunları söyledi:

GÜVENLİĞİNİZ BİZİM İÇİN HAYATİ:
Irak'ın güvenliği Türkiye için hayatidir. Kürt bölgesinin güvenliği ise bizim için en öncelikli konudur. Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu bizim için hem tarihi ve insani, hem de stratejik bir konudur.

PEŞMERGELERİN EĞİTİMİ:
Eğitim konusunu da ele aldık, bu da dahil olmak üzere bundan sonra güvenlik alanında vereceğimiz destekler artarak devam edecektir. Kobani'ye peşmergenin geçişine izin vermemiz aslında aramızda oluşan güven ilişkisinin çok çarpıcı bir yansımasıdır. Çünkü bu bölgeler bir taraftan bize komşu, bir taraftan Irak'a, Irak içinde de Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne komşu. Dolayısıyla bütün konuları birlikte ele almamız ve ortak hareket etmemiz son derece doğal. Bundan sonra da gerektiği zaman gereken her yerde birlikte tedbir almaya devam edeceğiz.

AKILLI OLURSAK HERKES KAZANIR:
Sayın Abadi ve Sayın Barzani ile çok detaylı olarak enerji meselesini ele aldık. Herkes makul, akılcı bir yolla davranırsa, herkes karlı çıkar. Eğer bir anlaşma sağlanırsa bundan en çok Türkiye memnun olur. Bunun için de elimizden gelen gayreti gösteririz. Ama Türkiye'nin enerji ihtiyacı açık ve Türkiye verdiği sözlerde her zaman durmuştur.

ÜMİT VERİCİ ATMOSFER:
(Türkiye'nin Bağdat ve Erbil ilişkilerinde herhangi bir gelişme olup olmadığına ilişkin soruya) Ben Bağdat'ta ve bugün de (dün) Erbil'de gördüğüm yeni atmosferin ümit verici olduğunu söyleyebilirim. Önemli olan bundan sonra bu ümit verici atmosferin eyleme dönüşmesi.
FİDAN GÖRÜŞMELERİ RAPOR ETTİ:
(MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ziyarete katılmasına ilişkin soruya) Sayın Fidan'ın bana eşlik etmesi, son derece doğaldır. Güvenlik söz konusu olan her yerde istihbarat da en asli unsurdur. Bu çerçevede gerek Bağdat'ta gerek Erbil'de muhataplarla görüşmeler yapmıştır ve bunları da bize rapor etmiştir. Bundan sonra da bu tür temaslar devam edecek.

IRAK'TA KİMSE DIŞLANMAMALI:
Bağdat'ta son derece olumlu bir atmosfer gürdüm. Bağdat'ta da vurguladığım gibi Irak'ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak'ın geleceğinin garantisidir. Irak'ta hiçbir kesim şu veya bu gerekçeyle siyasi yapıdan dışlanmamalıdır. Herkes bu siyasi yapıda temsil gücüne ulaşmalı ve birlikte Irak inşa edilmelidir. Bu sadece Irak'ın başarısı değil bütün Irak'ın başarısı olacaktır.

EKONOMİK İLİŞKİLER DERİNLEŞECEK:
Irak'ta 12 milyarlık dış ticaretimizin 8 milyar civarını Kürt bölgesi ile yapıyoruz. Bin 500'den fazla Türk şirketi var 100 binden fazla vatandaşımız burada. İlişkileri derinleştirmeye kararlıyız. Her alanda işbirliğimizi güçlendireceğiz" değerlendirmesinde bulundu. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ise "Memnuniyetle söylemek isterim ki Türkiye ile birbirimize çok yakınız. İstişare ve iş birliğine devam etme kararı aldık. Teröre karşı savaşta birlikte hareket edeceğiz" dedi. Merkezi Irak hükümetiyle ilişkilerine de değinen Barzani, "Kürdistan hükümeti, Bağdat ile Erbil arasındaki son anlaşmanın içeriğini açıkladı. Bu, Bağdat ile yaptığımız nihai bir anlaşma değildir. Genel sorunların çözümü için sadece bir başlangıçtır" ifadelerini kullandı. Barzani, bir gazetecinin, "Yeni bir peşmerge birliği Kobani'ye gönderilecek mi?" sorusuna "Şartlar belirleyecektir" yanıtını verdi.

TÜRKLER VE KÜRTLER TARİHİ SINAVDAN GEÇTİ:
Başbakan Davutoğlu, Irak'taki temasları çerçevesinde AFAD tarafından Duhok ilinin Zaho ilçesinde kurulan Bersiva Çadır Kampı'nı da ziyaret etti. Buradaki konuşmasında "Tarihte öyle anlar var ki ülkeler ve insanlar büyük sınavlardan geçer" diyen Davutoğlu, "2 milyona yakın sığınmacı kardeşimiz, Türkiye'de ve bir o kadarı da Irak Kürdistan Bölgesi'nde bulunuyor. Hristiyan, Müslüman, Sünni, Şii, Yezidi hiç fark etmeden misafir ediyoruz" ifadelerini kullandı. Davutoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterlere yerli üretim ATAK helikopterleri de eşlik etti.

CUMA NAMAZINI ERBİL'DE KILDI
Başbakan Davutoğlu, IKBY Başkanı Mesud Barzani ile ortak basın toplantısının ardından Şoreş Caddesi'ndeki kentin en büyük camisi olan Celil El-Hayat Camisi'ne geçerek cuma namazını kıldı.

'OYNAYAMAYAN GELİN YERİM DAR DERMİŞ'
IRAK ziyaretinin ardından yurda dönen Başbakan Davutoğlu, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "MİT'in kendilerini takip ettiği ve parti içinde karışıklık çıkarmak için MİT'te bir ekip oluşturulduğu" iddiasını Davutoğlu şöyle değerlendirdi: "Türkiye Cumhuriyeti ve kurumları böylesi hafife alınacak bir yapı değil. Elinde ne delil varsa ispata davet ediyorum. Kılıçdaroğlu'nu ciddiye alan yok. Hani Anadolu'da bir söz vardır; 'oynayamayan gelin yerim dar dermiş.' Liderlik yapamıyor, partisi neredeyse 8-10 parçaya ayrılacak durumda. Bu parçalanmadan bu dağılmadan bu bozulmadan, dışarıda bir aktörü hem de böyle gizemli bir şekilde sorumlu tutarak kendisini kurtarmaya çalışıyor. Her şeyi, her iddiada bulunabilir ama bizim devletimizin kurumlarını yıpratmaktan uzak durması lazım."

PEŞMERGE KAMPINA ZİYARET
Başbakan Davutoğlu, Kuzey Irak'ın Diyana bölgesindeki peşmerge eğitim kampını ziyaret ederek eğitim programlarını inceledi. Peşmergeler, havan ve ağır silahlarla gösteri yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin önceliği Kürtler'in güvenliğİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN