Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu tarihi bir adım attı

Giriş Tarihi: 23.11.2014 16:50 Güncelleme Tarihi: 23.11.2014 16:56
Davutoğlu tarihi bir adım attı

Geçtiğimiz hafta gazetemize konuşan Hasan Saltık, Dersim Müzesi yapılırsa arşivinin tamamını bağışlayacağını söylemişti. Başbakan'ın bugünkü Dersim Müzesi müjdesinden sonra 'Sözümün arkasındayım. Bu tarihi bir adımdır, arşivimi bu müzeye bağışlayacağım' dedi.

'BÜTÜN ARŞİVİMİ DERSİM MÜZESİ'NE BAĞIŞLAYACAĞIM'

Geçtiğimiz Pazartesi günü SABAH'a konuşan ve 1938 Dersim katliamı ile ilgili önemli belgeler açıklayan araştırmacı ve yapımcı Hasan Saltık, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan bir de istekte bulunmuştu: "Tunceli'nin tam ortasında bulunan eski askeri kışla Dersim müzesi olsun. Eğer bu gerçekleşirse bütün arşivimi bu müzeye bağışlamaya hazırım."

Bugün Tunceli'de halka hitap eden Başbakan Davutoğlu müjdeyi verdi. Tunceli'nin merkezinde bulunan kışlanın bulunduğu bölgeye Dersim Müzesi kurulacak.

BU ADIM ALEVİLİK MESELESİNDE KIRILMA NOKTASIDIR

Davutoğlu'nun Dersim Müzesi açıklamasının ardından SABAH'a konuşan Hasan Saltık, "Başbakan'ın konuşmasının Alevilik meselesinde önemli bir kırılma noktası olacağını" belirterek şunları söyledi:

"Bu açıklama Cumhuriyet tarihimizle yaşıt olan Alevilik meselesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Başbakan'ın "Dersim Modern Kerbela'dır" sözünü de takdirle karşılamıştım. Dersim Müzesi'nin yapılacağı alan çok büyük. Sadece müze değil buraya bir tiyatro ve bir sinema salonu da yapılmalı. Kışla 1938 katliamının hemen ardından yapılmıştı. Askeri bir kışlanın Dersim Müzesi olmasının sembolik bir önemi var. Aleviler bu ülkede çok acılar çekti. Bence biraz pozitif ayrımcılığı artık hak ediyorlar. Bürokraside de rahatlıkla yer alabilmeliler. Bu politikalarla kendilerini daha güvende hissederler. Alan olarak çok büyşük sinema ve tiyatro salonu da yapılmlalı. Kışlada 1938 olaylarınrın hemen ardından yapıldı. Askeri bir bölgenin müze yapılması çok önemli. Sembolik bir önemi var. Daha önce de söylemiştim tekrar ediyorum. Dersim Müzesi kurulursa elimdeki tüm belgeleri bu müzeye bağışlayacağım."

İŞTE MÜZE OLACAK O TARİHİ KIŞLASabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu tarihi bir adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN