Türkiye'nin en iyi haber sitesi

savcısına basın özgürlüğü cevabı

Giriş Tarihi: 24.11.2014
17 Aralık savcısına basın özgürlüğü cevabı

Savcı Celal Kara'nın SABAH'taki "Paralel Yapı'ya abluka" haberi için yaptığı suç duyurusunu ele alan savcı, "Kamu yararını ilgilendiren bilgileri paylaşmak basının görevi" dedi ve takipsizlik kararı verdi

17 Aralık operasyonlarını yürüten 'nın, hakkındaki haberlere yönelik, "Hakaret ve iftira" gerekçesiyle yaptığı suç duyuruları takipsizlikle sonuçlandı. SABAH'ın 24 Temmuz 2014 tarihli "Paralel Yargı'ya 7 koldan abluka" haberinde kendisine hakaret ve iftira edildiğini savunan Savcı Kara'nın suç duyurusunu değerlendiren İstanbul Basın Suçları Savcısı Hasan Bölükbaşı, "Kamu yararını ilgilendiren bilgi ve fikirlerin açıklanması basının görevidir" diyerek, kovuşturmaya yer olmadığına kararı verdi.

'KAMUOYUNUN GÖZÜ KULAĞI'
Şikâyete konu olan haberde uzun bir süreden beri Türkiye gündeminde olan, birçok kişi kurum ve kuruluş yetkilisi tarafından yapılan açıklama, iddia ve güncel olaylara yer verildiğini belirten Savcı Bölükbaşı şunları söyledi: "Haberdeki iddialar daha önce de gündeme gelmiştir. Bu iddialar ile ilgili olarak ilgili kişiler hakkında da soruşturma yapıldığı da kamuoyuna yansımıştır. Bu soruşturma ve araştırmalar ile sonuca varılması mümkündür. İfade özgürlüğü yalnızca iyi karşılanan veya rahatsız edici bulunmayan bilgi ve fikirler için değil, aynı zamanda saldırgan bulunan sarsıcı bir etki yaratan veya rahatsız eden türdeki bilgi ve fikirler için de geçerlidir. Kamu yararını ilgilendiren bilgi ve fikirlerin açıklanmasının basının görevidir. Basın 'kamuoyunun gözü ve kulağıdır."

'HABERDE HAKARET VE İFTİRA NİTELİĞİ YOK'
Basın özgürlüğünün belli ölçülerde abartmayı, hatta kışkırtmaya başvurmayı da içerdiğini vurgulayan Savcı Hasan Bölükbaşı, kararında "Güncel olan soruşturmalar hakkında haberler yapılmasında kamu yararı bulunduğu, haberde ölçülülük ilkesinin ihlal edilmediği, hakaret ve iftira niteliği taşımadığından kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir" görüşü dile getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık savcısına basın özgürlüğü cevabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN