Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'sız Suriye

ABD basını, 45 dakika planlanmasına karşın 4 saat süren Biden-Erdoğan görüşmesine büyük ilgi gösterdi. Suriye'de Esad'sız geçiş sürecinin masaya yatırıldığına dikkat çekildi

Esad'sız Suriye
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ya yaptığı 4 saatlik görüşme uluslararıs basında geniş yer buldu. Haberlerde Biden'in "Bizim Türkiye'ye Türkiye'nin bize ihtiyacı var" sözüne, Suriye savaşından etkilenen siviller için 135 milyon dolarlık insani yardım yapılacağı açıklamasına vurgu yapıldı.
Wall Street Journal (ABD): Biden'ın, Suriye savaşından etkilenen sivillere yönelik 135 milyon dolara yakın bir insani yardım yapılacağını açıkladığına dikkat çekilirken Türkiye'nin 1.6 milyon mülteciyi barındırdığına da işaret edilen haberde Biden'a yönelik protestolara da yer verildi. Haberde, Biden'ın 4 saatlik görüşme sırasında Erdoğan ile Suriye'de Esad'sız geçiş sürecini ele aldıklarını söylediği ifade edildi.
Amerika'nın Sesi - VOA (ABD): Biden'ın "Bizim Türkiye'ye Türkiye'nin bize ihtiyacı var" mesajını başlığa çıkaran haberde 45 dakika olarak planlanan Erdoğan-Biden görüşmesinin dört saat sürdüğüne vurgu yapıldı. Görüşmede Irak, IŞİD'le mücadele, Suriye'deki yabancı savaşçılar, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin durumu ve Kıbrıs'ın geleceğinin ele alındığı belirtildi.
USA Today (ABD): Biden'in savaştan etkilenen Suriyelilere yönelik açıkladığı yeni yardıma ilişkin "Yeni fonlarla, Türkiye ve komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecilere yardım edilecek. Türkiye'de 1.6 milyondan fazla mülteci var" değerlendirmesi yapıldı.
BBC (İngiltere): BBC, Biden ve Erdoğan 'ın IŞİD'i yenilgiye uğratma ve Suriye muhalefetini güçlendirme yollarını görüştüklerinin altını çizdiği haberinde "ABD, Türkiye'nin IŞİD'le mücadelede daha büyük bir rol oynamasını istiyor ancak Türkiye, bunun, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın görevinden uzaklaştırılması planlarına bağlanmasını istiyor" dedi. BBC Görüşmelerin, iki ülke arasında "gerilimlerin" olduğu iddiaları arasında gerçekleştiğini kaydeden BBC, "Türkiye, uçuşa yasak bölge için bastırdı ama ABD'nin desteğini elde etmedi" değerlendirmesini de yaptı.
Guardian (İngiltere): Guardian, Türkiye'deki görüşmelerin Esad'a odaklanırken Suriye'de Esad'sız bir yönetim üzerinde durulduğunu kaydetti. Gazete "Türkiye, Esad'ın iktidardan uzaklaştırılmasını içeren daha kapsamlı bir strateji için bastırıyor" yorumunu da yaptı.

İSTANBUL'DA 1 GÜN
ABD Başkan Yardımcısı Biden dün İstanbul'da eşi Jill Biden ile birlikte Fener Rum Patrikhanesi ve Süleymaniye Camisi'ni ziyaret etti. Fener Rum Patrikhanesi'nde Patrik Bartholomeos tarafından karşılanan Biden'a ziyarette eşi Jill Biden da eşlik etti. Biden çifti Aya Yorgi Kilisesi'ni de gezerek mum yaktı. Süleymaniye Camisi'ne ziyareti ise yaklaşık yarım saat süren Biden çifti camiden el ele çıktı. Biden'ın eşi Jill Biden'in başını siyah bir şal ile kapattığı görüldü. Biden öğleden sonra ABD Başkanlık filosuna ait özel bir uçakla Washington'a hareket etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'sız Suriye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN