Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yılmaz'dan 'Eğit-Donat' açıklaması

Bakan Yılmaz, Suriye'den gelen mültecilerle ilgili başlatılan 'Eğit-Donat' planıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini henüz imzaların atılmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 25.11.2014 11:40 Güncelleme Tarihi: 25.11.2014 17:56
Bakan Yılmaz'dan 'Eğit-Donat' açıklaması
, "IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun ÖSO mensuplarına yönelik eğit-donat sürecinde Kırşehir'in eğitim merkezi olarak seçildiği" iddialarının hatırlatılması üzerine, "Söyleniyor. Şu ana kadar bilgim dahilinde sözleşme imzalanmadı. Görüşmeler devam ediyor" dedi.

Yılmaz, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, bir gazetecinin, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın istifasını anımsatarak, "Özellikle Suriye konusundaki görüş ayrılıkları bu istifaya gerekçe gösterildi. Öyle gözüküyor ki Hagel Türkiye'nin tezini destekliyordu. Siz mevkidaşınızın istifasını nasıl yorumluyorsunuz? sorusu üzerine, "Çok iyi birisi. Türkiye dostu birisiydi, bunu çok net olarak söyleyeyim. Kendisi Vietnam Savaşı'na girmiş, çıkmış; savaşın ne olduğunu bilen birisi. Ortadoğu'daki coğrafyayı ve kültürü yakından tanıyan birisiydi. Ben Kendisi ile çok verimli bir çalışma yaptım. Diğerleri yorum, yoruma girmek istemem" dedi.

Ortadoğu'daki sorunların çözümü konusunda herkesin ayrı bir fikri olduğunu belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ama çok daha önce ABD'ye gittiğimde Amerikalıların şunu dediğini biliyorum: 'Bu coğrafyayı siz bizden daha iyi biliyorsunuz. Dolayısıyla doğru olan sizin politikalarınızı bizim takip etmemiz, sizinle birlikte politika yürütmemiz.' Biz hala o noktadayız. Bu coğrafyayı bizden daha iyi bilen kimse yok. Halklarıyla yüzyıllardır beraber birarada yaşadık. Lübnan gibi bir ülkede, belki 72 millet var. 72 milleti biz birarada barış içerinde yaşattık ve hiçbiri de diğeriyle kavga etmedi. Bizim etkinliğimiz o coğrafyadan çekildikten sonra, bırakın Ortadoğu'yu, bir Lübnan'ı birarada tutamadılar. Bu coğrafyanın Türkiye'ye ihtiyacı var; Türkiye'nin kuşatıcı, bölücü değil birleştirici, ayrıştırıcı değil biraraya getiren politikalarının her yerde uygulanması lazım ki bu coğrafyaya barış getirsin. Ben, Chuck Hagel'e bundan sonraki hayatında başarılar dilerim. Türkiye dostu olduğunu söylemek isterim."

Bakan Yılmaz, "Bedelliyi tamamen hayatınızdan çıkardınız mı?" sorusunu, "O konuda hiç bir şey söylemiyorum" diyerek yanıtsız bıraktı.

Gazetecilerin, "IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun ÖSO mensuplarına yönelik eğit-donat sürecinde Kırşehir'in eğitim merkezi olarak seçildiği söylendi" sözleri üzerine Yılmaz, "Söyleniyor..." karşılığını vererek şu ana kadar bilgisi dahilinde sözleşme imzalanmadığını kaydetti.

Yılmaz, "Görüşmeler devam ediyor. Ne zaman bu görüşmelerin tamamlandığı söylenir, iki taraf oturur da bir imza atarsa, sözleşme imzalanırsa o zaman… Şu ana kadar bilgim dahilinde sözleşme imzalanmadı. İmzalanmadığına göre görüşmeler devam ediyor" diye konuştu.

"Eskiden de İçişleri Bakanlığı'na bağlıydı, şimdi de, çok ufacık nüans farkı var"

İsmet Yılmaz, "Meclis'e sevk edilen iç güvenlik paketi" ile ilgili soru üzerine, "Jandarmanın devri diye bir şey yok. Jandarma Genel Komutanı önceden nasıl atanıyorsa şimdi de öyle atanıyor. Jandarmanın generalleri, paşaları ile ilgili atanma usulü eskiden nasılsa şimdi de aynı. Genel komuta kadrosu eski usule tabidir. Eskiden de İçişleri Bakanlığı'na bağlıydı, şimdi de İçişleri Bakanlığı'na bağlı, çok ufacık bir nüans farkı var, o kadar " dedi.

"Askerde rahatsızlık yok mu?" sorusuna Yılmaz, "Arkadaşlar yapılan doğrudur" yanıtını verdi. İsmet Yılmaz, "Bazı yetkilerin valilere devredildiği söyleniyor" sözlerine, "Vali bulunduğu ilde en üst kamu görevlisidir. Dolayısıyla herkesin vali ile pekala koordinasyon içinde olması, oradaki güvenin ve koordinasyonun sağlanması için yerinde ve doğru bir şeydir" karşılığını verdi.

TÜRKİYE'NİN PLANI HAZIR

Türkiye IŞİD tehdidine yönelik planını netleştirdi. "Eğit - Donat" planıyla ılımlı muhaliflere bot, kamuflaj, çadır gibi teçhizat verilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Esad'a hem de IŞİD'e karşı savaşan Suriye'deki muhalifleri desteklemek için gündeme getirdiği "eğit-donat" formülünün ayrıntıları belli oldu. Suriye topraklarında kurulacak güvenli bölgelerde uygulanacak formül, sadece ılımlı muhalifleri kapsayacak. Formüle göre, muhaliflere öncelikle ateş, sonra hayatlarını idame ettirmeye dönük eğitimler verilecek, bot, kamuflaj ve çadır gibi teçhizat desteğinde bulunulacak.


MUHALİFLERLE YOLA DEVAM

MİT'in bölgedeki çalışmaları ara vermeden sürdürdüğüne de vurgu yapan Erdoğan, daha önce SABAH'ın da gündeme getirdiği şekliyle ılımlı Suriye muhalefetine tam destek verilmesi gerektiği mesajını vermişti. Hem IŞİD'e karşı savaşacak hem de Esad rejimine karşı mücadele edecek ılımlı Suriye muhaliflerinin desteklenmesini isteyen Ankara, radikal grupların dışlanarak ılımlı gruplarla yol alınması gerektiğini düşünüyor. Erdoğan'ın gündeme getirdiği eğit-donat formülüyle de bu stratejinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Askeri kaynaklara göre destek planı kapsamında 3 adım atılacak. Planda eğitim ve lojistik destek ön plana çıkıyor.

TÜRKMENLER ÖNCELİKLİ OLACAK

Eğit-donat formülü PKK ve onun uzantılarını kapsamayacak. Askeri kaynaklar, "Kimse PKK ve uzantılarına eğitim verilecekmiş gibi bir beklenti içine girmesin" diyerek, ateş eğitimlerinin ve diğer eğitimlerin sadece ılımlı muhaliflere verilebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca bölgede hem IŞİD'e hem de Esad rejimine karşı Türkmenlerin de savaştığı hatırlatılarak, Türk askerinin vereceği eğitim ve teçhizatta Türkmenlerin ön planda tutulabileceğine vurgu yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yılmaz'dan 'Eğit-Donat' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN