Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu, o korkunç rakamı açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye’den bugüne kadar 600 kadar kişinin IŞİD örgütüne katıldığını ve bu kişilerden 100'ün üstünde kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Giriş Tarihi: 25.11.2014 10:45 Güncelleme Tarihi: 25.11.2014 10:52
Çavuşoğlu, o  korkunç rakamı açıkladı
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, dün akşam Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesi ele alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, komisyonun üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

IŞİD'in 10 Ekim 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile terör listesine alındığını ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, IŞİD'e neden DAEŞ demeye başladıklarını şu sözlerle anlattı:

"Bu Arapça bir kelimedir. Son adı 'İslam Devleti'. Biz özellikle İslam kelimesini kullanmaması için gerek Araplar'la, gerek Batılılar'la, onlar da DAEŞ'in İslam'ı temsil etmediğini sık sık vurguluyorlar. İslam'ı çağrıştırmayan bir terminoloji kullanalım, dolayısıyla İslam'la terörü özleştirmeyelim. Yoksa DAEŞ'i yumuşatmak için ya da terörist kabul etmediğimizi vurgulamak için yapmadık. Tek amacı budur."

Muhalefet sıraları buna karşın DAEŞ'in açılımı olan "dawlat al-ıslamiyah f'al-ıraq wa belaad al-sham"de İslam kelimesinde de İslam'ın geçtiğini hat��rlattı.

IŞİD'le mücadele kapsamında 7 bin kişiye Türkiye'ye giriş yasağı koyduklarını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, aynı çerçevede bin 100 kişiyi sınır dışı ettiklerini vurguladı.

Türkiye'den IŞİD ve benzeri radikal örgütlere katılımların olduğunu doğrulayan Çavuşoğlu, bu rakamın istihbarat birimlerine göre şu anda 600 civarında olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, "Yüzden fazla da insanın burada bu çatışmalarda öldüğü bilgisi bize ulaştı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu, o korkunç rakamı açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN