Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'Aleviler' için 6 öneri

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı , partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında milletvekillerine seslendi.

Giriş Tarihi: 25.11.2014 10:40 Güncelleme Tarihi: 25.11.2014 11:23
Devlet Bahçeli'den 'Aleviler' için 6 öneri
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin haftalık olağan Meclis grup toplantısında milletvekillerine seslendi.

Biz bu sorunların çözülmesi için teklifte bulunuyoruz. Bu konunun beklemeye tahammülü kalmadı. Bu konu istismar alanı değil, kardeşlik projesidir. MHP alevilerin yararına olacak her türlü düzenlemeye destek verecektir.

Grup toplantısında yaptığı konuşmada Alevilik ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve 6 öneri sundu, bu bir kardeşlik projesidir diyen Bahçeli yaptığı konuşmada 'Alevilerin yararına olacak her türlü düzenlemeye destek verilecektir' dedi.

İşte Bahçeli'nin 6 maddelik önerisi;

1- Aleviliğin nitelikli eğitim ve kadro ihtiyacını karşılayacak, Türkiye Alevilik araştırmaları merkezi kurulmalıdır. Bu merkez desteklenmeli ve özerk olmalıdır.

2- Milli eğitim bakanlığında din kültürü derslerinin müfredatına doğru objektif bilgiler dahil edilmelidir.

3-Alevi islam inancı önderlerinden ilahiyatçılardan oluşan özel ihtisas komisyonu kurulmalıdır.

4- Diyanet işleri başkanlığı ortaya çıkacak külliyatın orijinallerine sadık kalarak yayınlanmalıdır.

5- Alevi islam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde diyanette radikal düzenlemeye gidilmelidir.

6- Cemevi gerçeği ön yargılarına katılmadan, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden tam olarak kabul edilmelidir. Cemevlerine devlet yardım etmelidir.


İşte Bahçeli'nin konuşmasından önemli satırbaşları;

DERSİM İSYANIYLA İLGİLİ YAŞANANLAR GERİDE KALDI

Bize göre Dersim isyanıyla ilgili olan olmuş, yaşananlar geride kalmıştır. Türk milleti asilerin hakkından gelmiş, bu sayfa kapanmıştır. Hem Osmanlı hem de Cumhuriyet devrinde isyana kalkışanlar bedel ödemişler ve cezalandırılmıştır.

MHP KİMSENİN ANA DİLİNE MERAK SALMAMIŞTIR

MHP hiç kimsenin nereli olduğuna, ana diline merak salmamıştır. Geleceğini Türk milletinin içinde gören, ay yıldızlı bayrağın altında yaşayan herkesi Türkiye kabul ettik. Parti olarak tarihi süreç içinde Türk milleti ailesine mensup olarak varlıklarını sürdüren bütün değerlere sonsuz hürmet besledik. Bu konulara yaklaşırken bizim için esas olan birleşmek ve birleşmektir.

İLKELERİMİZ NETTİR

Partimizin ayrılma, bölünme, ufalanma gibi arayışlarla uzaktan yakından bağı desteği olmamıştır, olmayacaktır. Bu konuda ilkelerimiz nettir. Vazgeçilmez siyasi önerimiz milli kimlik ve kardeşlik üzerinedir. Biz mezheplerin sorununa da aynı ilkelerle bakmaya özen gösterdik. Alevi - İslam inancımıza sahip vatandaşlarımıza bakışımız da buna göre temellenmiştir.

CAMİ DE BİZİM CEMEVİ DE BİZİM

Alevi kardeşlerimizle ilgili düşünce ve sorunlarına yönelik samimi tutumumuzu devamlı gündeme getirdik. Siyasi kaygılardan uzak bir anlayışla meselelerine eğildik ve dedik ki, cami de bizim cemevi de bizimdir. 2009 Haziran ayının başında, hükümet tarafından başlatılan çalıştay adı verilen toplantılarda herkes taleplerini sıralamıştır. Partimiz ilk Alevi çalıştayının toplandığı hafta da somut tekliflerle birlikte çalıştay sürecine olan açık desteğini göstermiştir.

DİYANET'TE RADİKAL DÜZENLEMEYE GİDİLMELİ

Aleviliğin nitelikli eğitim ve kadro ihtiyacını karşılayacak, Türkiye Alevilik Araştırmaları Merkezi kurulmalıdır. Bu merkez desteklenmeli ve özerk olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı'nda din kültürü derslerinin müfredatına doğru objektif bilgiler dahil edilmelidir. Alevi İslam inancı önderlerinden ilahiyatçılardan oluşan özel ihtisas komisyonu kurulmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı ortaya çıkacak külliyatın orijinallerine sadık kalarak yayınlanmalıdır. Alevi İslam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde Diyanet'te radikal düzenlemeye gidilmelidir.

CEMEVLERİNE DEVLET YARDIM ETMELİ

Cemevi gerçeği ön yargılarına katılmadan, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden tam olarak kabul edilmelidir. Cemevlerine devlet yardım etmelidir. Biz Alevi kardeşlerimizin ihtiyaç ve taleplerine günü birlik siyasetin dışında yaklaşıyoruz. Meclis'te grupları bulunan bütün partilere bu sorunu çözmeleri noktasında teklifle bulunuyor ve işbirliği öneriyoruz.

Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet Bahçeli'den 'Aleviler' için 6 öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN