Öğretmenlere iki müjde

Başbakan Davutoğlu ocak ayında 15 bin yeni öğretmen atamasının yapılacağını ve ek ders ücretlerinin de iki katına çıkarılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 25.11.2014
Öğretmenlere iki müjde
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Öğretmenler Günü nedeniyle 81 ilden Ankara'ya gelen 204 öğretmeni Başbakanlık'ta kabul etti. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada öğretmen-öğrenci ilişkisinin hayat boyu ve hayat sonrası sürdüğünü belirterek "İlkokul 5. sınıf öğretmenimi sık sık ziyaret ederdim. Son ziyaretimde 'Bir not bıraktım yatağımın baş ucuna' dedi. Sonra notu gördüm, 'Başıma bir şey gelirse oğlum Ahmet'i arayın' yazıyordu. 1.5 sene kadar oldu, vefat ettiğinde yakınları o notu görüp beni aradılar" dedi. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

İKİ GÜZEL HABER: Öğretmenlik bir hayat felsefesi haline geldiğinde emin olun vaktiniz de bereketlenir, dinlenecek zaman da bulursunuz. Bunu da göz önüne alarak hafta sonu tedarik kurslarındaki ek ders ücretlerini de iki misline çıkardık. Öğretmenlerimizin milli gelişimimizdeki ve geleceğimizdeki rollerini göz önüne alarak, inşallah 2 Aralık'ta, 19. Milli Eğitim Şûrası'nda Öğretmen Strateji Belgesi'ni ilan edeceğiz. İnşallah ocak ayında emekli olacak öğretmenlerimizin de durumlarını göz önüne alarak, 15 bin yeni kadro ilan edeceğiz ve 15 bin öğretmen atamasını ocak ayında yapacağız.

BAĞIRAN HOCA: Bağıran bir hoca kadar, çirkin görüntü sergileyen bir şey yoktur. Bir hoca karşısında mahçup öğrencinin mançup olma düşüncesinden daha büyük bir terbiye yoktur.

ÜLKE SAVUNMASI: Milli eğitime ayırdığımız bütçe, milli savunmaya göre arttı. Çünkü biz bir ülkenin savunmasının da milli eğitimden geçtiğine inanıyoruz. Milli eğitimi sağlam olmayan bir ülkenin tankları, tüfekleri, uçakları savunmayı temin etmez ama milli eğitiminiz sağlamsa eksik olan savunmayı zamanla tamamlarsınız. 2002'ye kıyasla milli eğitim bütçesinde yüzde 726'lık artış oldu ve 62 milyar liraya yükseldi.

OYUN ARACI DEĞİL: Fatih Projesi kapsamında 3 bin 657 okula 84 bin 921 adet etkileşimli tahta monte ettik, 800 bin adet tablet bilgisayarı dağıttık. Bu tabletlerin bir oyun aracı haline dönüşmeye başladığını gösteriyor. Biz oyuncak dağıtacaksak ayrı dağıtırız.

'ÖĞRETMENE SAYGIDA DÜNYADA İLK ÜÇTEYİZ'
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda öğretmenlerle görüştü Avcı burada, "Uluslararası bir araştırma gösteriyor ki dünyada öğretmenlerin toplum tarafından en çok saygı gören üç ülkeden bir tanesi Türkiye. Bu bizim geleneksel kültürümüzde kökleri çok derinlere giden öğretmen sevgisinin ve saygısının bir tezahürü" dedi. 850 binin üzerinde öğretmenin Türkiye'nin dört bir köşesinde ayrım gözetmeksizin fedakarca hizmet ettiğini belirten Avcı, "Biz en büyük kamu kuruluşuyuz. Öğretmenlerimiz en büyük kamu çalışanları kesimini oluşturuyor. Dolayısıyla, hem sayısal hem nitelik olarak biz Türkiye'nin çimentosuyuz. Biz geleceği birlikte inşa ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğretmenlere iki müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN