27 Kasım için polisten hazırlık!

Hakkari Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda, el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.Operasyonlar yarın PKK'nın kuruluş yıldönümüne ilişkin olası gösterilerde kullanılmaması için yapıldığı açıklandı.

Giriş Tarihi: 26.11.2014 11:29 Güncelleme Tarihi: 26.11.2014 11:35
27 Kasım için polisten hazırlık!
Valilikten yapılan açıklamada, terör örgütü PKK'nın kuruluş yıl dönümü olan 27 Kasım günü, kentte yaşanabilecek yasa dışı eylemlerin önlenmesine yönelik İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin çalışma yaptığı belirtildi.

Çalışmalar kapsamında, Pehlivan Mahallesi Pirodon Köprüsü yakınlarında bulunan ağaçlık alana operasyon düzenlendiği kaydedilen açıklamada, söz konusu bölgedeki aramada, el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli yapımında kullanıldığı değerlendirilen 2 piknik tüpü, 33 havai fişek, 1 kilogram çivi, 65 cam şişe ve yaklaşık 5 metrekare uzunluğunda bez parçası ele geçirildiği ifade edildi.

Açıklamada, kentteki izinsiz gösterilerde eylem hazırlığında olduğu değerlendirilen kişi ya da kişilerin yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlatıldığı bildirildi.

PKK'NIN KURULUŞU

PKK, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısını kapsayan bölgede bir devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için güvenlik güçleri, köy korucuları ve sivillerekarşı eylem yapan yasadışı silahlı örgüt.

1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK'nın ideolojisi, Marksizm-Leninizm üzerine kuruludur. PKK'nın başlangıçtaki amacı; Kürdistan diye tanımlanan, Kürtlerin de yaşadığı, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısındaki bölgede, bağımsız sosyalist bir Kürt devleti kurmaktı.

PKK; Avrupa Birliği, ABD, Birleşmiş Milletler ve NATO ve bölgedeki Türkiye, Suriye, Irak, İran gibi birçok ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Ayrıca; ABD'nin uyuşturucu kaçakçıları listesinde yer almaktadır. T.C. Emniyet Genel Müdürlüğünün yayınladığı "Türkiye'de hâlen faaliyetlerine devam eden başlıca terör örgütleri" listesinde "PKK/KONGRA-GEL (Kürdistan Halk Kongresi-KHK)" adıyla yer almıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
27 Kasım için polisten hazırlık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN