Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in büyük başarısı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı , Asya Belediye Başkanları Forumu dönem başkanı seçildi.

Giriş Tarihi: 26.11.2014 13:54
Fatma Şahin'in büyük başarısı
Şahin, "Bu başarı ülkemizin her geçen gün nasıl dünyada söz sahibi olduğunu gösteriyor. Nasıl karar makinizmasına taşındığını gösteren bir durum" diye özetledi.

Çin'in Haykou kentinde yapılan Asya Belediye Başkanları Forumu'nda (AMF) Gaziantep, yapılan oylama sonucu forumun gelecek dönem başkanı seçildi.

Başkanlık için bir süre önce taleplerini ilettiklerini ifade eden Şahin, "Yoğun bir çalışma sonrası bu başarıyı sağladık. Pakistan Karaçi de bizim gibi aday olduğunu açıkladı. Ancak bizim arkadaşlarımız iyi bir lobi çalışması yaptı. Biz geldikten sonra da yaptığımız bire bir görüşlerde Gaziantep'in sanayi şehri, ipekyolu şehrinin yanı sıra diğer güçlerine anlattık. Suriyeli misafirlere yaptığımız ev sahipliğini anlattık, onlar da bundan etkilendiler" diye konuştu.

Gaziantep'i anlatan güzel bir sunum izlettiklerini dile getiren , hem kendi güçlerini hem de dünyanın gücünü arttırmak istediklerini kaydetti. Dünya barışı için bu gücü önemli bulduğunu aktaran Şahin, dünya barışının ortadoğu barışından geçeceğini kaydetti.

"Ekonomik kalkınmasını devam ettiren ve sürekli güçlenen bir Türkiye, bir Gaziantep, dünyada giderek daha fazla söz sahibi oluyor" diyen Şahin, "Kendi gücümüzü, özelliklerimizi kendi yerinde insanlara gösterme fırsatını yakaladık" dedi.

ŞAHİN: KENDİ ELLERİM İLE YEMEK YAPACAĞIM

Şahin, Asya ülkelerinin birlikteliğe ve deneyimlerini paylaşmaya ihtiyacı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Böylelikle yoksulluğun azaldığı, demokrasinin güçlendiği ve savaşların azaldığı bir dünyaya gideceğiz. Biz de Asya'nın gücünü çok iyi kullanmamız lazım. Bugün Avrupa ülkeleri nasıl birçok noktada örnek oluyorsa. Temel hak ve özgürlüklerde, demokrasi, hukuk, kalkınma çıtasında yükselmelerinin nedeni birliktelikleri. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra çıkardıkları sonuç bir daha savaş olmaması yönünde. Şuanda Asya'nın buna ihtiyacı var. Asya ülkeleri de biraraya gelmeyi, gücünü birleştirmeyi, beraber hareket edebilmeyi, deneyimlerini paylaşmayı sağlamalı. İşte bunu tüm dünyaya gösterebilirse o zaman yoksulluğun azaldığı, demokrasinin güçlendiği ve savaşların azaldığı bir dünyaya doğru gideceğiz."

AMF'nin dönem başkanlığını kazanmakla 100'ü aşkın ülkeden temsilciyi Gaziantep'te ağırlama fırsatı bulacaklarını altını çizen Şahin, "Bu insanlar, kendi ülkelerinde dalga dalga Gaziantep'i ve Türkiye'yi anlatacak" diye konuştu.

Şahin, dönem başkanlığını kazanmalarında en büyük etkenin ne olduğu sorusu üzerine, "Gaziantep'in Türkiye'de lezzet başkenti olduğunu anlattım ve eğer başkanlığı alırsak 'sizlere kendi ellerimle yemek yapacağım' dedim, bu çok etkili oldu" diye yorumladı.

Gaziantep, 2016 yılında AMF 5. Genel Kurulu'na ev sahipliği yapacak ve dönem başkanlığı görevini Çin'in Haykou kentinden devralacak.

Kaynak: Timetürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatma Şahin'in büyük başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN