'Barış' 625 ölüm yolcusu taşıyormuş

Giriş Tarihi: 27.11.2014 08:52
'Barış' 625 ölüm yolcusu taşıyormuş

Yunanistan’ın Girit Adası yakınlarında motoru arıza yapınca sürüklenmeye başlayan Türk gemisi ’Barış’ın kişi başı 8 bin dolara 625 kaçak göçmen taşıdığı ortaya çıktı.

İtalya'ya gitmeye çalıştığı belirtilen 625 kaçağı taşıyan Türk gemisi Barış, bölgeye gönderilen Yunan Deniz Kuvvetlerine ait Super Puma helikopteri ve bir fırkateyn yardımıyla Girit'e çekiliyor. Gemideki kaçakların yaklaşık üç haftadır aç ve susuz bir şekilde Akdeniz'de dolaştırıldığı ortaya çıktı. Kaçakların İtalya'ya gitmek için kişi başı 8 bin bin dolar ödedikleri belirtildi.

Yunanistan'da yayın yapan 'www.flashnews.gr' internet sitesinin haberine göre aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 625 kaçağı taşıyan 'Barış' adlı Türk kuru yük gemisi, Girit Adası'nın güneydoğusunda 30 mil açıkta Lerapetra olarak bilinen bölgede arızalandı. Mekanik arızası olduğu belirtilen 75 metre uzunluğundaki gemi fırtına nedeniyle sürüklenmeye başladı.

İtalya'ya giden Kiribati bandıralı gemideki göçmenlerin ilk tespitlere göre kaçakların çoğunluğunun genç ve Suriyeli olduğu birkaç Afganistankökenli kişinin de olduğu ifade edildi. Kötü hava koşullarının, kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediği açıklandı.

Geminin Girit adasına çekilmesinin ardından göçmenlerin sağlık kontrolünden geçirileceği, sağlık birimlerinin olası bir Ebola virüsü tehdidine karşı hazır bekletildiği bildirildi. Gemide göçmenlerin dışında silahlı kişilerin de olduğu öne sürüldü.

Öte yandan Yunan internet sitesi www.createpost.gr, üç haftadır Akdeniz'de aç susuz dolaştırıldıkları ileri sürülen kaçakları taşıyan geminin ambarında çekildiği ileri sürülen ve kaçakların yorgunluktan bitkin halde olduğunu gösteren bir fotoğraf yayımladı.

PERSONEL SURİYELİ SERTİFİKA 50 DOLAR

M/V BARIS isimli gemiyi Yunan TSAKOS Şirketi adına kiralayan şahısların, gemiyi teslim aldıktan sonra aynı gün, Suriyeli personel ile anlaştığı öğrenildi. Kore'den en fazla 50 dolara alınan gemici sertifikalarında ise, kaptan Ahmad Alaani ve başmühendisinin de Bahaaaldin Mohamad Shanab isimli Suriyeliler olduğu ortaya çıktı.

TÜRK ŞİRKET GEMİYİ YUNANLILARA KİRALADI

Kayıtlarda İstanbul merkezli ACT Denizcilik tarafından işletildiği belirlenen Kiribati bayraklı M/V BARIS isimli yük gemisinin aynı adreste bulunan Mediterranean Logistics Corporation mülkiyetinde görülüyor. Konu ile ilgili Deniz Haber Ajansı'na açıklamada bulunan ACT Deniz Taşımacılık Şirketi yetkilisi Yusuf Dündar, M/V BARIS isimli geminin 1 Kasım 2014 tarihinde Bare Boat Charter olarak Yunanlı Tsakos Shipping&Trading Şirketine kiralandığını kaydederek, bu konuda gerekli hukuki başvurularının yapılacağını ifade etti.

Kaynak: Vatan
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Barış' 625 ölüm yolcusu taşıyormuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN