Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten son haber: 7 Metre daha...

'te arama kurtarma çalışmaları sürerken son 24 saatte 7 metre daha ilerlendiği bildirildi. İşte Ermenek'ten son haberler...

Giriş Tarihi: 28.11.2014 10:39
Ermenek'ten son haber: 7 Metre daha...
ilçesindeki kömür ocağında yürütülen arama kurtarma çalışmaları kapsamında, son 24 saatte 7 metre ilerleme sağlandığı bildirildi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan yazılı açıklamada, bugün itibarıyla 315 arama-kurtarma personeli ve toplam 603 kişilik bir ekibin, Ermenek'te devam eden çalışmalarda görev aldığı belirtildi.

Çalışmaların, sekizer saatlik üç vardiya halinde aralıksız devam ettiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Desandre bölümünde 753 kotunda çalışmalar devam etmektedir. Bu alandan şimdiye kadar 1922 vagon hafriyat çıkarılmış durumdadır. Son 24 saatte 7 metre ilerleme sağlanmıştır. Ermenek'te devam eden çalışmalara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Karaman Valiliği, Karaman Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Ermenek Kaymakamlığı, Ermenek Belediyesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ile sivil toplum örgütlerinin katkıları ile devam edilmektedir. Gelişmeler 7/24 takip edilmektedir."

Öte yandan, kömür ocağı yakınında kurulan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'ndeki çalışmalar basın mensupları tarafından görüntülendi.

Ermenek'in neresinden tutulsa dökülüyor!

Ermenek'te yoğun kar yağışı sonrasında maden ocağından çıkan kömürün depolandığı silonun çatısı kar kütlesini taşıyamayıp çöktü. Ocak çevresindeki kar kalınlığı 25 santimetreyi buldu

Karaman'ın Ermenek ilçesinde mahsur kalan 8 işçi için arama kurtarma çalışmaları devam ederken maden ocağı çevresindeki kar kalınlığı da 25 santimetreyi buldu. Maden ocağı bölgesinde önceki Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı dün gece de etkisini sürdürdü.

Yoğun kar yağışı sonrasında madenden çıkan kömürün depolandığı silonun çatısının büyük kısmı, kar kütlesini taşıyamayınca çöktü. Ocak çevresindeki kar, belirli aralıklarla iş makineleri aracılığıyla temizleniyor.

Yüzde 87'si tarandı

Gece başlayan temizleme çalışmaları ile desandre bölümüne giden yol ve maden girişi kardan temizlendi. Madende 315'i arama kurtarma olmak üzere toplam 603 kişinin görev aldığı ve madenin yüzde 87'sinin taramasının gerçekleştirildiği öğrenildi.

AFAD yetkilileri önceki gün, kar yağışının kömür ocağı içinde sürdürülen arama çalışmalarını etkilemediğini ve çalışmaların üç vardiya halinde aralıksız devam ettiğini belirtmişti. Yetkililer, uzunluğu 1939 metre olan kömür ocağında arama çalışmalarının yapıldığını, geriye kalan bölümde de 8 işçinin bulunması için çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti.

SGK'dan Ermenek açıklaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Karaman'ın Ermenek ilçesinde madende meydana gelen kazada vefat eden Tezcan Gökçe'nin eşi ve 2 çocuğuna hem gelir hem de aylık bağlama işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.
SGK'dan yapılan açıklamada, Tezcan Gökçe'nin babası Recep Gökçe ve annesi Ayşe Gökçe'ye 01.09.2005 tarihinden itibaren 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlandığı ve halen bu kapsamda 140'ar TL aylık ödendiğinin tespit edildiği belirtilerek, 'Kurumumuzca şu anda herhangi bir gelir/aylık bağlanmamış olup, aylık bağlanması halinde ise 2022 sayılı Kanun kapsamında aldıkları aylıklarının kesilmesi gerekecektir' denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

'Kurumumuzca yapılan değerlendirme sonucunda Tezcan Gökçe'nin anne ve babasına Kurumumuzca aylık bağlanması durumunda eş ve 2 çocuğun aylıklarında ve haneye giren gelir miktarında azalma olacağı, anne ve babanın 2022 aylığını almaya devam etmesi halinde ise hem eşe ve çocuklara ödenecek aylık miktarının düşmeyeceği, hem de haneye giren gelir miktarının daha fazla olacağı anlaşılmıştır. Sonuç itibariyle Kurumumuzun hak sahiplerinin lehine olan tespit ve uygulamalarıyla ilgili hak sahiplerine bilgilendirme yapılacak ve ilgililerin tercihi doğrultusunda aylık bağlanıp bağlanmayacağına karar verilecektir.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermenek'ten son haber: 7 Metre daha...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN