Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İsrail Irka dayalı ülke kurmayı planlıyor"

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. , katıldığı bir konferansta İsrail'i politikasını eleştirdi. Kurtulmuş: ""İsrail Irka dayalı ülke kurmayı planlıyor" dedi.

Giriş Tarihi: 28.11.2014 16:05
İsrail Irka dayalı ülke kurmayı planlıyor

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. , İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından düzenlenen "Kudüs'teki İslam Kültür ve Mimarı Mirasının Korunması Konferansı"na katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Kurtulmuş, Uluslararası Kudüs Vakfı altında uluslararası bir vakfın kurulması gerektiğini söyledi.

"İSRAİL ORTADOĞU'DA APARTHEİD REJİMİ KURACAKTIR"

İsrail hükümetinin saldırgan tavırlarından birisinin de bağımsız Filistin devletinin varlığının sürekli dibini oymakta olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Önümüzdeki hafta İsrail Parlamentosunda oylanacak olan İsrail Ulusal Yasası teklifidir. Bu hükümetin bir yasasıdır, hükümetin dışındaki bazı partilerde buna karşı çıktılar. Zaten kıl payı bu yasa çıktı, ümit ederiz ki, İsrail parlamentosundan da çıkmaz. Ancak bu yasa yasalaşırsa, çok açık söylüyorum ki, İsrail Ortadoğu'nun göbeğinde dünyanın merkezinde yeni bir apartheid rejimi kuracaktır. Yıllardır dünya güney Afrika'daki apartheid olan ırk ayrımcılığına dayalı rejimden yeni kurtulmuş ve apartheid rejimlerinin tarihe gömdüğünü zannettiği bir dönemde öyle görünüyor ki, İsrail yeni bir apartheid rejini olarak ortaya çıkacaktır. Bu en başta İsrail'deki Yahudilerin de aleyhine olan bir durumdur. Bu yasayla 2 şey getirilmeye çalışılıyor. Bunlardan birisi İsrail'de yaşayan Yahudi asıllı olmayan herkes Araplar, Müslüman Araplar ve Hristiyan Araplar ve diğer dinlerin mensupları, yasa önünde 2'inci sınıf vatandaş ilan ediliyor. Haklarına sahip olamayacaklar, ana dillerini konuşamayacaklar ve eğitimlerini alamayacaklar. Böylece mevcut yerleşimciler politikası İsrail'in Ortadoğu'ya sapladığı bir hançerken, bu yasa yasalaşırsa bununla birlikte yeni bir hançer Ortadoğu'nun kalbine saplanacaktır" dedi.

"ULUSLARARASI KUDÜS VAKFI KURULMALI"

Kudüs'teki İslam mirasını korumak için Uluslararası Kudüs Vakfı altında uluslararası bir vakfın kurulması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, "Böylece Kudüs'te yok edilmeye çalışılan tek tek İslami eserlerin, İslami adet ve geleneklerin hem derlenip toparlanması hem de bunların uluslararası camiaya takdim edilmesi için böylesine ciddi bir çabaya, böylesine uluslararası bir çabaya, mevcut kuruluşlarımız yanında büyük ihtiyaç vardır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İsrail Irka dayalı ülke kurmayı planlıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN