Şiddete tavır koyarsanız İmralı ziyaretine izin çıkar

Şanlıurfa'da sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen Başbakan, temsilcilerin İmralı ziyaretine yeşil ışık yaktı

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Şiddete tavır koyarsanız İmralı ziyaretine izin çıkar
Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün ziyaret ettiği Şanlıurfa'da bölgedeki sivil toplum temsilcileriyle bir araya geldi. Basına kapalı 6.5 saat süren toplantıda Davutoğlu'nun Çözüm Süreci'ne ilişkin mesajları damgasını vurdu. 11'i Diyarbakır'dan olmak üzere Davutoğlu ile buluşan 25 STK temsilcisiyle buluşmada bazı temsilciler Çözüm Süreci'ne katkıda bulunmak için Öcalan'ın yattığı İmralı görüşmelerine katılmak istediklerini dile getirdi. Bu talepler üzerine Davutoğlu'nun STK temsilcilerine, "Şiddet karşısından tavrınızı net olarak ortaya koyun, İmralı'ya gitmenize izin verelim. Diyarbakır ne kadar sizinse o kadar da bizimdir, İstanbul ne kadar bizimse o kadar da sizindir. Kendi şehirlerinize siz sahip çıkın. 'Asker niye sahada' diyorlar. O zaman sivil akıl olarak örgütlenirseniz şiddeti püskürtürsünüz" dediği öğrenildi. "HDP ve BDP'yi ikna edin. HDP içindeki şahin kanat daha zor. İmralı daha kolay" diyen Davutoğlu, bazı STK temsilcilerinin Abdullah Öcalan'ın cezasının ev hapsine dönüştürülmesiyle ilgili talepleriyle de karşılaştı. Davutoğlu, Öcalan'a ev hapsi konusunda tarafların ikna edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Hassas bir dönemden geçiyoruz. Kürt kamuoyu kadar Türk kamuoyunun da hassasiyetlerini dikkat almak durumundayız" dedi. Güvenlik paketiyle ilgili çekincelere karşılık "Kantarın topuzu kaçmayacak" güvencesi veren Başbakan anadilde eğitim talebiyle ilgili anayasayı işaret etti. STK temsilcileri, Yerel Özerklik konusunu da Başbakan Davutoğlu'na sordu. Başbakan'ın "O bölgenin bir tek zihniyetin, bir partinin, bir grubun eline geçmesine siz razı mısınız? Orada demokratik çoğunluğu sağlanması gerekir. Bu sağlanırsa yerel yönetimlerin güçlendirilmesi olabilir" cevabını verdiği belirtildi. Temsilcilerin uçaklarda Kürtçe ve Arapça anonsun yapılmadığını gündeme getirmesi üzerine Davutoğlu'nun, "Kürtçe anons yapılabilir, bunlar kolay şeyler. Asıl önemli olan şiddetin durması" dediği kaydedildi.

TSK'nın harbe hazırlığı görüşüldü

'nun ilk kez başkanlık ettiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da "Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez alınan kararları onayladığı Yüksek Askeri Şura () toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) harbe hazırlık durumu değerlendirildi. Genelkurmay'da "çok gizli" koduyla gerçekleşen YAŞ kış toplantısı 7.5 saat sürdü. Erdoğan'ın onayının ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan, toplantının içeriğine ilişkin 5 maddelik kısa bir açıklama yapıldı: "Toplantıda; TSK'nın Ana Program ve Hedefleri, TSK'nın Harbe Hazırlık Durumu ve Değerlendirmesi, Teröristle Mücadelede Kolluk Kuvvetlerinin Desteklenmesi Durum Değerlendirmesi, Özel Kuvvetler Komutanlığının Yeteneklerinin Geliştirilmesi, Personel, Eğitim ve Lojistik konuları görüşülmüştür." Açıklamada, geçmiş yıllardakilerden farklılık gösteren bir detay olarak, "terörle mücadele" yerine "teröristle mücadele" ifadesinin kullanılması dikkat çekti. ANKARA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları ile diğer YAŞ üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği yemeğe katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete tavır koyarsanız İmralı ziyaretine izin çıkar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN