C.Başkanı Erdoğan'ın IŞİD yorumu

Giriş Tarihi: 29.11.2014 23:07
C.Başkanı Erdoğan'ın IŞİD yorumu

Türk - İngiliz Tatlı Dil Formu'nda konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de kara harekatı olmadıkça netice alınamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk - İngiliz Tatlı Dil Formunda konuşma gerçekleştirdi.

Erdoğan, konuşmasında kara harekatı olmadıkça IŞİD'e karşı netice alınamayacağını söyledi

Erdoğan şunları ifade etti:

"Bunlar İslam'a gölge düşüren terör örgütleri, bunlarla birliktelik içinde olamamız mümkün değil. Bu kampanyayı yürütenler, İslamofobisi olanlardır. Biz terörden çektik çekiyoruz. Biz terörün ne olduğunu iyi biliyoruz. İngiliz dostlarımız da iyi bilir.

Bir mezhep kavgasına maalesef Suriye'yi feda etmişlerdir. Babası Hama, Humus'ta 30 bin insanı öldürmüştür. Bu adam da Hama, Humus'a nazire olsun diye 300 bini aşkın insanı Suriye'de öldürmüştür. Bu insan için 'Bu giderse yerine kim gelir?' sorusu sorulabilir mi ya, böyle bir şey olabilir mi? Bir an önce ondan kurtulmak ve onun yerine de halkın samimi oylarıyla seçilmiş demokratik yollardan birisinin gelmesi şart.

Bölgenin kaderi bizim de kaderimizdir. Bölgemizde kader birliği ettiğimiz kardeşlerimizle barış ortamını arzu ediyoruz. Uluslararası toplumun yaklaşık dört yıldır Suriye'deki duruma seyirci kalması, durumu daha da zorlaştırıyor. Bir an önce Esed'den kurtulmak gerekir.

Bir defa açık ve net; uçuşa yasak bölge ilan edilmedikçe, güvenli bölge ilan edilmedikçe, eğit-donat halledilmedikçe ne Irak'ta, ne Suriye'de netice alamayız. Onun için de Irak'ı ayrı, Suriye'yi ayrı düşünemeyiz. Her ikisini birlikte düşünmemiz gerekir ki bu terör örgütleriyle de mücadeleyi başarılı sürdürelim. Suriye'de de Esed rejiminin hallini birlikte halledelim.

Türkiye'nin AB üyeliği, ülkemize katkılarının yanında Avrupa'nın da ihtiyacı olan dinamizmi, kültürel çoğulculuğu ve hoşgörü iklimini yeşertecektir. Birleşik Krallığın AB üyeliğimiz için gösterdiği tutumu her zaman takdir ettiğimizi, verilen desteğe müteşekkir olduğumuzu belirtmek isterim. AB'ye tam üyeliği stratejik bir hedef olarak görüyor ve yaklaşık 50 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
C.Başkanı Erdoğan'ın IŞİD yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN