Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tunceli ziyareti kısa sürdü

Tunceli ziyareti kısa sürdü

Yoğun güvenlik önlemleri altında Tunceli'ye giden Bahçeli. cemevi ve esnafı da ziyaret edecekti. Cemevinden 'Bizi siyasete alet etmeyin' yanıtı geldi, esnaf da kepenk kapattı

Başbakan'ın sözleri üzerine 200 araçla Tunceli'ye giden Bahçeli, protesto edildi. Cemevi ve esnafı ziyaret etmek istedi. Ancak Cemevi, "Cenaze var, ayrıca cemevinin siyasete alet edilmesini istemiyoruz" dedi. Esnaf da kepenk kapattı. Geceyi Elazığ'da geçiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilleri ve kalabalık grupla birlikte yaklaşık 200 araçlık konvoy eşliğinde kara yoluyla Tunceli'ye geldi. Yol boyunca geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ziyaret için çevre illerden 2 bin çevik kuvvet ve özel harekât polisi takviye olarak kente getirildi. Esnaf, Bahçeli'yi protesto etmek için kepenk kapatırken, öğrencilerin büyük bölümü de okulları boykot etti. Uzun konvoyla kente girdiğinde ise protestoyla karşılandı. Valiliğin bulunduğu Atatürk Caddesi üzerinde toplanan kalabalık, konvoyun önünü kesmeye çalıştı. Bu sırada zırhlı araçlarla güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisi, protestocu gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Bahçeli'nin valilik önündeki konuşması sırasında Tunceli Barosu'na bağlı bir grup avukat, MHP liderini protesto etti. Partililer tepki gösterince araya giren polis, olayın büyümesini engelledi. Bir polis helikopteri de, bahçelinin ziyareti sırasında kentin üzerinde uçtu. Bahçeli, kentte esnafı ve cemevini de ziyaret etmek istedi. Fakat cemevi yetkililerinin olumsuz tavrı ve esnafın kepenk kapatması nedeniyle Bahçeli'nin bu programı gerçekleştirilemedi. Cemevi yetkilileri cenaze olduğunu ayrıca cemevinin siyasete alet edilmesini istemediklerini bildirerek talebi reddetti. Bahçeli, konvoyla kentten ayrılırken, protesto eden gruplara polisin müdahalesi ise devam etti. Bahçeli'nin ziyaret etmek istediği cemevinin dedesi Ali Ekber Yurt, özel kalemden ziyaret talebi gelince "Sakın gelmeyin" yanıtını verdiklerini söyleyerek, "Seyit Rıza ile ilgili olarak 'terörist' söylemi olmasaydı belki Bahçeli'yi kabul ederdik. Ama bu koşullar altında cemevinde şov yapmasına izin veremezdik. Biz herhangi bir siyasi partinin ya da devlet büyüğünün gelmesine karşı değiliz. Buraya Başbakan'dan Demirtaş'a kadar birçok lider geldi. Ama Bahçeli buraya samimi duygularla değil, Başbakan'ın meydan okuması üzerine geldi. Zaten Dersim'le ve 1937-1938 olaylarıyla ilgili söylemleri çok kırıcı ve incitici oldu. Başbakanımız Dersim'i ikinci bir Kerbela olarak adlandırdı ve bu doğru. Ama Bahçeli, 'orada ölenler teröristtir' dedi. Yeni dönemde kavgaların bitirilmesi gerektiğini vurgulasaydı belki de kabul ederdik. Ama bu söylemlerin ardından buraya gelip şov yapmasını kabul edemeyiz" dedi.

'İSYAN EDEN TERÖRİSTTİR'
Devlet Bahçeli, Tunceli'de Vali Osman Kaymak ile görüşmesinin ardından, valilik bahçesindeki Atatürk anıtının önünden vatandaşlara seslendi. "Ne mutlu Türküm diyene" sözüyle bitirdiği konuşmasında Bahçeli "1937-38'de Tunceli'de baş gösteren hadiseler bir isyandır" diyerek şöyle devam etti: "Bu isyana karışanlar da devrin bölücü teröristleridir. Başbakan'a diyorum ki devlet diz çökmez. Devletin el etek öpeceğini ileri süren başbakana diyorum ki devlet el de etek de öpmez." Bahçeli, Davutoğlu'nun "Vatandaşla da kucaklaşsaydı iyi olurdu" sözlerine de, "Atatürk heykeli önünde toplanan Tuncelililer vatandaş değil miydi?" karşılığını verdi. Bahçeli, cuma namazını Yunus Emre Camisi'nde kıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunceli ziyareti kısa sürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN