Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış duası

Papa Francis, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde İstanbul'daydı. Sultanahmet Camisi'nde, İl Müftüsü Rahmi Yaran'la saf tutup dua etti. Katıldığı ayinde ise gökyüzüne barış güvercini uçurdu

Barış duası
BARTHOLOMEOS TAKKESİNDEN ÖPTÜ
Papa, dünkü programının son ayağında Fener Rum Patrikhanesi'ne geçti Patrik Bartholomeos ile biraraya gelen Papa Franciscus, Aziz Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen karşılama ayinine katıldı. Papa ile Bartholomeos, ayin sonrasında birbirlerinin yanaklarından öperek, sarıldı. Ardından Patrik Bartholomeos, Papa Franciscus'u takkesinden öptü.

Papa'nın 3 günlük Türkiye ziyaretinin ikinci günü İstanbul'da geçti. Sabah saatlerinde İstanbul'a gelen Papa, uçaktan indikten sonra düşme tehlikesi geçirdi. Önce Sultahamet Camisi'ne giden Papa, burada selefinin 'Huzur Duruşu' geleneğini bozmayarak Müslüman din adamı ile yanyana dua etti. Ayasofya'ya da uğrayan Papa'nın mütevazı makam aracı tercihi dikkatlerden kaçmadı.

ANKARA'DAN ÖZÜR DİLEDİ

Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, önceki gün geldiği başkent Ankara'dan ayrılışı sırasında kendisini uğurlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Ankara'da yarattığı olası rahatsızlık nedeniyle özür diledi. Papa, Ankara'da kendisine gösterilen samimi misafirperverlik nedeniyle teşekkür etti. Francis'i Esenboğa Havalimanı'ndaki Şeref Salonu'ndan Çavuşoğlu uğurladı.

CAMİ GEZDİ AYİN YÖNETTİ

Papa Francis, İstanbul'da, ilk olarak Sultanahmet Camisi'ni ziyaret etti. Ziyarete Ankara'daki lüks makam aracının aksine Renault Symbol gibi mütevazı araç modelini tercih etmesi dikkat çekti. Papa ardından Katolik Kutsal Ruh Kilisesi'ndeki ayini yönetti.

SULTANAHMET'E EZAN AYARI

Programında önce Ayasofya Camisi olmasına karşın Papa, 'öğle namazıyla çakışmaması için' cami ziyaretini öne çekti. Sultanahmet Camisi'nde Papa'yı İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir karşıladı. Ayakkabılarını çıkaran Papa burada cami ve çiniler hakkında bilgi aldı.

BİRLİKTE DUA ETTİLER

Sultanahmet Camisi ziyaretinde Papa ve İstanbul Müftüsü Yaran birlikte dua etti. Böylece 2006'da Türkiye'ye gelen bir önceki Papa 16. Benedict'in "Huzur Duruşu'nun" bir tekrarı gerçekleşmiş oldu. 16. Benedict, Sultanahmet'te İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı'nın çağrısı üzerine "huzur duruşu"nda bulunmuştu. Papa Francis de bu ziyaretinde İstanbul Müftüsü Yaran ile yan yana durup dua etti.
Duanın ardından Yaran, Papa'ya 'Allah kabul etsin' dedi. Papa'ya çinili tabak hediye edildi.
Papa da yetkililere birer madalyon hediye etti. 25 dakika süren ziyaret ardından Ayasofya Müzesi'ne geçildi.
Papa'nın 11.45'te başlayan ve öğle ezanı okunurken gerçekleşen Ayasofya ziyareti de 25 dakika sürdü. Papa burada Türk ve Vatikan bayraklı bir grup tarafından karşılandı. Papa grubu eliyle selamladı.
Bu arada Saadet Partisi Kadın Kolları üyesi bir grup kadın, Papa'yı Eyüp Sultan Meydanı'nda protesto etti. Grup "Ellerindeki haçı hilale üstün tutanları kınıyoruz" dedi.

PAPA DAKİKLİĞİ İLE DİKKAT ÇEKTİ
Papa Francis, selefi 16. Benedict'in 27-30 Kasım 2006 günlerinde yaptığı ziyaretten tam sekiz yıl sonra aynı tarihlerde Türkiye'ye gelmiş oldu. Papa Francis, Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile görüştü. Papa'nın tüm ziyaretleri ve buluşmaları, daha önce öngörülen programıyla neredeyse birebir uyuştu. Programda belirlenen saatler sadece dakika farkıyla gecikti.

TARİHİ DEKLARASYON BUGÜN İMZALANACAK
Papa'nın son gün programı bugün başlayacak. Özel bir ayin ardından Fener Rum Patrikhanesi'nde Patrik Bartolomeus ile ortak bir deklarasyona imza atacak. Deklarasyon, "iki kilise arasındaki bağları güçlendirme" amacıyla bir önceki Papa, Benedict'in başlattığı diyaloğun devamı niteliğinde olacak.

NEREDEYSE DÜŞÜYORDU
Türkiye yolunda Roma'da uçağa binerken merdivenlere takılan Papa, Atatürk Havalimanı'nda da uçaktan inip yürürken sendeledi. Papa'yı İstanbul Valisi Vasip Şahin, düşmekten kurtardı.

MÜTEVAZI MAKAM ARACI
Papa'nın İstanbul ziyaretinde Ankara'daki lüks makam aracının aksine Renault Symbol gibi mütevazi araç modelini tercih etmesi dikkat çekti.

KUBBE HAVADA UÇUYOR GİBİ...
Papa, Ayasofya Müzesi ziyaretinde ana mekanı örten kubbedeki yazıyı uzun süre inceledi. Papa, kubbenin havada uçuyor gibi durduğunu belirtti.

DÜNYA BASINI FLAŞ GEÇTİ
Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis'in Türkiye'ye yaptığı ziyaret dış basında geniş yankı buldu. Corriere della Sera: "Papa'nın Türkiye ziyaretiyle tercihi İslam ile diyalog açılımı" ifadelerine yer verirken, Süddeutsche Zeitung: "Papa Francis'in, ziyaretinde dinlerarası diyaloğun geliştirilmesine dönük mesajlar verdi, Türkiye'nin bu konuda oynayabileceği role dikkat çekti ve Suriyeli mültecilere kapılarını açmasını övdü" değerlendirmesinde bulundu.
Le Monde: Papa Türkiye'de bütün inananları köktencilikle mücadeleye çağırdı.
Le Figaro: Papa Ankara'da fanatizme karşı uyardı
BBC: Türkiye tarihi pozisyonu nedeniyle Papa'nın dinlerarası diyalog mesajı verebileceği en iyi yer
Bild: Papa Franciscus'un uluslararası topluma IŞİD ile mücadelede daha güçlü işbirliği çağrısı yaptığını yazdı.
Kurier gazetesi: "Papa Erdoğan tarafından kabul edildi" başlıklı haberinde, Erdoğan ve Papa Francis'in aşırılık ve şiddeti eleştirmenin Hıristiyan ve Müslümanların ortak görevi olduğunu vurguladıkları yazıldı.
Die Presse: "Papa Türkiye'de" başlığını kullandı ve ziyaretin Hıristiyan ve İslam dünyası arasındaki işbirliği umudunu artırdığını belirtti. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batı'daki İslamofobi eleştirilerine yer verildi.
Bulgaristan Ulusal Radyosu: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından dinler arasındaki diyaloğun önemine vurgu yaptığına yer verdi.

PAPA AYİN YÖNETTİ
Papa Sultanahmet Camisi ve Ayasofya ziyareti sonrasında Harbiye'deki Katolik Kutsal Ruh Kilisesi'ndeki (Saint Esprit) ayini yönetti. Vaazında diyalog ve birlik mesajları veren Papa, "Kendi bireyciliğimiz ve yalnızca kendi dediğimizi doğru sanmacılığımızla farklılık yaratmaya çalıştığımızda bölünme yaratıyoruz. Zenginlik, çeşitlilik ve farklılıklar karşıtlık değildir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış duası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN