‘Alevi toplumunda da çözümü istemeyenler var’

Giriş Tarihi: 1.12.2014
‘Alevi toplumunda da çözümü istemeyenler var’

Türkiye’de Alevi toplumunun ve İslamcı çevrelerin yakından tanıdığı bir isim olan Prof. ile Alevilik sorununun tarihsel kökenlerini ve kalıcı çözüm yollarını konuştuk.

Türkiye'nin önde gelen Medeni Hukuk Profesörlerinden biri. 12 Eylül darbesinde üniversiteden uzaklaştırıktan sonra bir süre yazarlık ve avukatlık yapan Hatemi, her olağüstü dönemde hukuku, özgürlükleri ve demokrasiyi savundu. 76 yaşında olan ve halen iki üniversitede ders veren Hüseyin Hatemi'nin az bilinen bir özelliği var. İran kökenli bir anne babadan dünyaya gelen Hüseyin Hatemi 12 İmam mezhebine bağlılığını sürdürüyor. Şia tarihini de iyi bilen Hatemi, bugüne kadar Türkiye'de gerçekleştirilen 12 Alevi Çalıştayı'na katılmış. Alevi meselesinin geçmişini anlatan Hüseyin Hatemi, Çaldıran Savaşı'nın Anadolu Alevilerini tarihsel kökeninden ve 12 İmam mezhebinden kopardığına inanıyor. Hem Alevi toplumunun hem de İslamcı kesimin yakından tanıdığı bir isim olan Hüseyin Hatemi ile yeniden Türkiye gündemine gelen Alevi sorununu ve çözüm önerilerini konuştuk.

KENDİMİ ŞEYH GALİP GİBİ ALEVİ TANIMLIYORUM
-Hüseyin bey siz ikiz kardeşiniz Prof. Hüsrev Hatemi ile birlikte içimizden birisiniz ama aslen İran kökenlisiniz.
Evet annem ve babam İran'dan gelmiş. O yıllarda Türkiye'den nasıl Avrupa'ya göç olduysa, İran'dan da Türkiye'ye göç olmuş. Dedem İran'dan halı getirmiş ve gümrükte satmış. Babam da bir kırtasiyeci dükkanı açmış.

-Hüseyin Bey kendinizi Alevi olarak tanımlıyor musunuz?
Alevilik kavramı İran'da sadece Hz.Ali'nin soyundan gelenler için kullanılır. Türkiye'de 12 İmamın yolunu takip eden ve Anadolu Aleviliğine inanlar için kullanılıyor. Ben kendimi Şeyh Galip'in beyitlerinde ifade ettiği gibi Alevi hissediyorum.

-Babanızın Türkiye'ye geldiği dönemde 12 Şia ve Aleviliğe inananlara bakış nasıldı?
Babamın bir anısını anlatayım. Babam müşterisine "ben bu akşam Aşura Günü olduğu için bizim camiye gidiyorum" demiş. Müşterisi de sırıtarak "mum söndü yapacaksınız değil mi" demiş. Babamın da tepesi atmış "madem ki bu sözü söyledin, benimle geleceksin" diyerek camiye götürmüş. Adam Şia camisinde ağlayan erkeklerden başka bir şey görmeyince babamdan helallik istemiş.

ARKADAŞINA GÖNDER
‘Alevi toplumunda da çözümü istemeyenler var’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN