Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez Twitter sansür uyguladı

Giriş Tarihi: 1.12.2014 14:52 Güncelleme Tarihi: 1.12.2014 14:53
Bu kez Twitter sansür uyguladı

Bugüne kadar Twitter üzerinde yasaklar haber oluyordu ancak bu kez Twitter’ın kendisi sansürcülük yaptı.

Twitter, herkese açık katılımcı bir haber portalı olan ve bu açıdan Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren vivaHiba.com'a sansür uyguladı.
''Medya Sensin Paylaş'' sloganıyla hareket eden sitenin kurucu ortakları Barış Şarer ve Hıdır Geviş, twitter'ın hiç bir ön uyarı ve gerekçe göstermeden, Twitter üzerinden sitelerine girişi yasakladığını belirterek, bu hakkaniyetsiz uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirttiler. Web sitelerinin aldığı trafiğin yüzde 25'e yakının Twitter üzerinden geldiğini de vurgulayan vivahiba kurucuları, bu açıdan sitelerinin önemli bir trafik kaybı yaşadığını ve zarar gördüğünü belirttiler.

Yapılan açıklamada, 26 Kasım'dan bu yana, twitter üzerinden vivahiba'ya gitmek isteyenlerin siteye giremedikleri ifade edildi. Üstelik sadece vivahiba'nın sitesine değil, facebook sayfasına da Twitter'dan giriş yasak. Barış Şarer ve Hıdır Geviş, Twitter'daki haber linklerine tıklayarak vivahiba'ya girmek isteyen kullanıcıların karşılarına çıkan ''Bu güvenli bir site olmayabilir'' uyarısının, vivaHiba itibarına zarar verici nitelikte olduğu belirtilerek şöyle devam ettiler: '' Oysa Google sicillerine bakıldığında vivahiba.com'un son derece güvenilir olduğu ve hiçbir spam nitelikli içerik taşımadığı açıkça belirtiliyor ama buna rağmen Twitter vivahiba'ya engel koymayı sürdürüyor.Dünyada iletişim özgürlüğünün sembolü haline gelen Twitter'ın bu uygulamasının son derece üzücü ve şaşkınlık yaratıcı olduğunun belirtildiği açıklamada şu sözlere yer verildi: ''Bizim vivaHiba'yı kurma amacımız Türkiye'de bireylerin haber iletişim ve paylaşımını kolaylaştırmak, yurttaş gazeteciliğini yaygınlaştırmaktı. Bu açıdan sosyal medyanın, özellikle de Twitter'ın destek olması gerekirken, yaptığı ortada. Biz global ve yerel olmak üzere yaklaşık 5 bin yurttaş gazeteciyi mobilize etmiş özgürlükçü, katılımcı ve şeffaf bir haber portalıyız. Bu perspektiften bakıldığında Twitter'ın bize uyguladığı yasak ahlaksızca bir sansürdür. Bunun altında neyin yattığını en kısa zamanda bulacağız, avukatlarımız bu işin peşini bırakmayacak.''

New York merkezli bir kurum olan ve ilk etapta Türkçe yayın yapan vivaHiba.com'un ortakları, yasağın uzaması halinde Twitter hakkında tazminat davası açacaklarını da beyan ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez Twitter sansür uyguladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN