İki kiliseden ortak bildiri

İstanbul'daki Ortodoks Aya Yorgi Kilisi'nde ayine katılan Katoliklerin ruhani lideri Papa, Patrik Bartholomeos ile yayımladıkları ortak bildiride birlik vurgusu yaptı

Giriş Tarihi: 1.12.2014
İki kiliseden ortak bildiri
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis dün İstanbul'da Fener Rum Patrikhanesi'nin içindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde Ortodoks Kilisesi'ni kurduğuna inanılan Aziz Andreas'ı anma yortusuna katıldı. Patrik Bartholomeos'un yönettiği ayine, Papa Francis'in yanı sıra Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva da katıldı. Papa, 2 saat süren ayinin bir bölümünde dua okudu. Ayinin ardından yaptıkları konuşma sırasında el ele tutuşan Patrik ve Papa, barış, uzlaşma ve sevgi için birbirlerini öptü. Bartholomeos ve Francis, İstanbul'da ortak bir bildiriye de imza attı. Bildiride, başta Katolik ve Ortodokslar olmak üzere bütün Hıristiyanların birliğine yönelik gayretlerini yoğunlaştırma yönündeki kararlılıkları ifade edildi. Hıristiyanların ve Müslümanların diyalog ve işbirliğinin gereğine de işaret edilen bildiride ayrıca, "uluslararası camianın savaş bölgelerinde eziyet çeken halklara karşı ilgisiz kalmamaları gerektiğine" ve bölgedeki sorunların ancak barışçıl diyaloglarla giderileceğine" dikkat çekildi. Bildiride Esad yönetimine gönderme yapıldığı; ayrıca, "uluslararası camianın ilgisizliği" ile ilgili paragraflarda Papa'nın önceki gün Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin rol oynadığı şeklinde yorumlandı. Türkiye'den ayrılmadan önce Harbiye'deki Vatikan Temsilciliği'nin yanındaki Saint Esprit Kilisesi'nde mülteci gençler ve çocuklarla bir araya gelen Papa, Türkiye Ermenileri ruhanî lideri Mesrob Mutafyan'a da uzun zamandır tedavi gördüğü Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi'nde sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

DÖNÜŞ YOLUNDA ERMENİSTAN SINIRI MESAJI
Türkiye ziyaretini tamamlayan Papa Francis dün akşam İstanbul'dan Roma'ya gitti. Uçağa binerken çantasını kendisi taşıyan Papa, dönüş yolunda ziyaretini değerlendirdi. Türk ve Ermeni halklarının uzlaşması için dua etmeleri gerektiğini kaydeden Papa Francis "Türkiye ile Ermenistan sınırının açılmasını umuyorum" dedi. Papa, İslamafobi konusunda da "Kuran, barış kitabı. İslam ve terörizm bir tutulamaz ama Müslüman liderlerin de terörist saldırıları kınamasına ihtiyacımız var" diye konuştu.


İSTANBUL' DAKİ MESAJ DÜNYADA YANKILANDI
Papa Francis'in Türkiye ziyareti, dünya medyasında geniş yer almayı sürdürüyor. Dinler arası diyalog mesajları ve Sultanahmet'teki barış duası ziyarete damga vurdu
The Observer (İngiltere): Gazete, "Papa'nın Sultanahmet Camisi'nde dua ederek yaptığı jest, inaçlar arasında diyaloğa bağlılığını vurgulamaya yönelik" değerlendirmesinde bulundu.
BBC (İngiltere): Papa'nın İstanbul gibi bir kentte verdiği, inaçlar arasındaki diyalog mesajının "derin bir anlamı" olduğunun altı çizildi.
New York Times (ABD): İstanbul'da Papa tarafından verilen diyalog mesajına dikkat çeken New York Times gazetesi, Müslümanlar ve Hıristiyanlar için büyük önem taşıyan Sultanahmet Camisi ve Ayasofya gibi mekanları ziyaretinin tüm dünyada merakla izlandiğini belirtti. IŞİD'in kuşatması üzerine Irak'ın Musul kentinden kaçmak zorunda kalan bir grup Hırıstiyanın Papa'yı İstanbul'da görmekten heyecan duyduklarını anlatan gazeteye konuşan sığınmaıı Tony Kuta, "Papa'yı görmekten çok mutluyum. Onu görmeye geldim ve her şey için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyorum" dedi.
Fransız Le Monde (Fransa): Gazete "Papa, topraklarında yüzbinlerce Suriyeli ve Iraklı mülteciye kucak açan Türkiye'yi övdü" dedi ve Türkiye'de fanatizme karşı inançlılar koalisyonu çağrısını yaptığına dikkat çekti.
Corriere della Sera (İtalya): Papa'nın Patrik önünde eğilerek kendisini ve Roma Katolik Kilisesi'ni takdis etmesini istemesinin, Patrik Bartholomeos'un da Papa'yı takkesinden öpmesinin ilişkilerde daha önce hiç görülmediği, iki hareketin kiliseler arasındaki üstünlük iddialarını da alt-üst eden bir jest olduğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki kiliseden ortak bildiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN