Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AİHM’den Alevi Kararı

Giriş Tarihi: 2.12.2014 11:15 Güncelleme Tarihi: 2.12.2014 15:16
AİHM’den Alevi Kararı

AİHM, Türkiye'yi 'Alevi' vatandaşlara ayırımcılık yaptığına ilişkin hüküm verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı tarafından 2010 yılında yapılan başvuru ile ilgili olarak Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ''ayırımcılığın yasaklanması'' ile ilgili 14. maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Tazminat ile ilgili kararını ileri bir tarihte vereceğini belirten AİHM, Türk hükümetinden altı ay içinde kararın gereklerini nasıl yerine getireceğine dair görüş bildirmesini istedi.

Vakıf, kendi bünyesinde Alevi vatandaşlar için faaliyet gösteren ve içinde konferans, kütüphane, cenaze kaldırma ve cemevi bulunan Yeni Bosna Kültür Merkezi'nin, Türkiye'de diğer dini ibadet yerlerine tanınan elektrik faturası ödeme muafiyetinden faydalanamamasını gerekçe göstererek AİHM'e şikayet başvurusunda bulunmuştu.

AİHM'e yapılan başvuruda, Türk yasalarının dini ibadet yerleri için bu tür muafiyet öngördüğü belirtilerek vakıf olarak bu imkanlardan yararlandırılmamalarının ''ayırımcılık''olduğu savunulmuştu.

Yasalara göre, dini ibadet yerlerinin elektrik faturalarının Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesinden ödendiği belirtilen başvuruda, Türkiye'de mahkemeye yapılan başvuru sonucunda cemevinin dini ibadet yeri olarak görülmemesi gerekçe gösterilerek taleplerinin reddedildiği bildirilmişti.

Türkiye'deki mahkeme kararında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cemevlerinin dini ibaret yeri olmadığı görüşü gerekçe gösterilmişti.

Başvuruda, Yeni Bosna Kültür Merkezi'nin elektrik borcunun AİHM'e dava açıldığı tarihte 668 bin Türk Lirasına ulaştığı kaydedilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM’den Alevi Kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN