Müracat var izin yok

ODTÜ Yönetimi tarafından restoran yapmak amaçlı kesildiği iddia edilen 95 ağaç ile ilgili inceleme başlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Ankara Orman Müdürlüğü’nce ağaçların kesilmesine dair ODTÜ Yetkililerine bilgi ve belge verilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 2.12.2014 15:31
Müracat var izin yok
ODTÜ yönetimi tarafından restoran yapmak amaçlı kesildiği iddia edilen 95 ağaç ile ilgili inceleme başlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Ankara Orman Müdürlüğü'nce ağaçların kesilmesine dair ODTÜ yetkililerine bilgi ve belge verilmemiştir" ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ortaya çıkardığı ağaç katliamının ardından bölgede inceleme yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı ekipler izin alınmadan 40 adet kavak, 45 adet söğüt, 10 adette akçaağaç ve dişbudak türü ağaçların kesildiğini tespit etti.

GÖKÇEK ORTAYA ÇIKARDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Twitter hesabından, Eymir Gölü çevresindeki çok sayıda ağacın restoran yapılması için ODTÜ tarafından kesildiğini duyurmasının ardından ODTÜ yönetimi ağaçların kesimi hakkında Ankara Orman İşletme Müdürlüğü'nün bilgisi olduğunu açıkladı. Melih Gökçek ve ODTÜ arasında yeniden alevlenen ağaç kavgası ile ilgili beklenen açıklama Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan geldi.

İZİNLERİ YOK

Yapılan açıklamaya göre Eymir Gölü kenarında restoran yapmak için ağaç kesimi yaptığı iddia edilen Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin ağaç kesimi için Ankara Orman Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduğu ancak kesim yapabilmesi için herhangi bir izin verilmediği ortaya çıktı.

z

BİLGİ VE BELGE VERİLMEDİ

Ağaç kesimi konusunda ODTÜ'ye herhangi bir izi verilmediğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, "Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 26 Eylül 2014 tarihinde Ankara Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Ankara Orman İşletme Müdürlüğü'ne ODTÜ Hükmi Şahsiyeti Haiz Amme Müesseseleri'ne ait ormanının muhtelif bölmelerinde çam, kavak, söğüt türü ağaçların kesimi ile alakalı olarak müracaatta bulunmuştur. Ancak Ankara Orman İşletme Müdürlüğü'nce, söz konusu sahada ağaçların kesilmesine müsaade edildiğine dair Orta Doğu Teknik Üniversitesi yetkililerine herhangi bir bilgi ve belge verilmemiştir" dedi.

KANUNİ İŞLEM UYGULANACAK

ODTÜ yönetimi tarafından izinsiz ağaç kesiminin ardından bölgede inceleme yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı ekipler 40 adet Kavak, 45 adet Söğüt, 10 adet diğer yapraklı olmak üzere toplam 95 adet ağacın kesildiğini tespit etti. Bakanlık yaptığı açıklamada hazırlanan raporunun sonucuna göre ODTÜ hakkında kanuni işlemin uygulanacağını belirtti.

GÖRÜŞ ALINMALI

Bölgede bulunan orman ağaçları ile ilgili 3 Kasım 2014 tarihinde Olağan Üstü Hasılat Etası Raporu düzenlendiği ve ağaçların özel çevre koruma bölgesinde bulunmasından dolayı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü'nden de görüş alınması gerektiği vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müracat var izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN