Davutoğlu: Artık yerli otomobil zamanı gelmiştir

Başbakan Davutoğlu, Bursa'da Doblo Amerika'nın üretim ve ihracat töreninde konuştu

Giriş Tarihi: 3.12.2014 13:37 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 14:12
Davutoğlu: Artık yerli otomobil zamanı gelmiştir

Bursa'ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Doblo Amerika töreninde yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her zaman dile getirdiği 'Yerli otomobil' açıklamasına da değinen Başbakan Davutoğlu, 'Yerli otomobil zamanı gelmiştir artık' dedi.

Ayrıca Başbakan Davutoğlu, "Diyarbakır'da katledilen Yasin Börü ve 3 arkadaşının katil zanlıları 16 kişi, bugün sabah yakalandı ve adalete sevk edildi" dedi.

Yasin Börü'nün katilleri yakalandı

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satırbaşları;

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOFAŞ tesislerinde, ABD'ye ticari araç ihracı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Törende konuşan Başbakan Davutoğlu: Siyasi istikrar ekonomik istikrarla birlikte yatırımı teşkil etmenin en önemli araçlarındandır. İstikrar eğer demokratik yolla sağlanmazsa başka problemler çıkartır. Bizim öncelikli hedefimiz istikrar ortamını en güçlü şekilde sanayicimizin iş dünyamızın rahat yatırım yapıp önünü görebileceği şekle getirmektir.

Türkiye'de siyasi istikrar sürecek ve ekonomimizin kalkınabilmesi için demokratik istikrarı devam ettirecek şekilde siyasi ve ekonomik reformları sürdüreceğiz. Üretimimizin artması bağlamında son derece önemli. Büyümenin kendisi kadar kompozisyonu da önem taşıyor.

NE TEŞVİK GEREKİYORSA HAZIRIZ

Herhangi bir krize dirençli olabilmek için finansal sistemin çok sağlam olması, kredi akışı ve yapılandırılmasında reel sektöründe de ARGE yatırımlarının öncü olması. Bunu yapabilen ülkeler diğerlerine göre olağanüstü rekabet üstünlüğü sağlıyorlar. Bizim şimdi ağırlık vermek durumunda olduğumuz hükümet olarak yakından takip ettiğimiz husus reel sektörün yeniden canlanmısıdır. Bugün bu töreni çok önemsiyorum. Bugün buraya katılmak için de bir çok programımı iptal ettim. Yatırımlarımızı Türkiye'nin geleceğine dönük ARGE yoğunluklu olarak planlayınız ve mümkün olan en fazla markalaşmış Türk ürününü piyasaya sürünüz. Ne teşvik gerekiyorsa hazırız. Şimdi artık nitelikli üretim teknoloji yoğun rekabet gücü yüksek bunu da motor gücü yapmak zorundayız. Bu konuda daha çok öncü girişimlere beşiklik etmiş Bursa'mıza ve Tofaş ile diğer kuruluşlara güveniyoruz.

Üretim yanında ihracat çok önemli. Sembolük olarak bugün tam da bugün bizim perspektifimizi yansıtan olaydır. Türkiye'de ihracata dayalı kalkınmanın sürdürülebilir bir şekilde devamında büyük önem olduğu kanaatindeyiz. İhracatçılarımızın bu yıl ki performansları çok çok iyidir hepsine teşekkür ediyorum. Ekim sonu itibari ile 131 milyarı geçmiştik. Özellikle de ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 60'tan yüzde 66'ya çıkmıştır. Bütün sanayi kuruluşlarımızdan sektörel dönüşüm programlarına destek bekliyoruz.

Önümüzdeki dönemde de 2014 yılında yaşadığımız olumsuzluklara rağmen AB ekonomileri bizim istediğimiz ölçüde canlanma gösteremedi. AB piyasaları daraldı. Irak'ta yaşanan krizden dolayı Irak'ta daraldı, Rusya'da da ihracat alanı daraldı. O zaman biz, bizim bu şartlarda ihracat yapan ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum.

TÜRKİYE'YE YAPILAN BÜYÜK YANLIŞTIR

İhracatın ABD, Kanada'ya yapılıyor olması güzel birşey. Bu ihracat ABD ve Türkiye'nin birbirine ne kadar yakın olduğunun da göstergesidir. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum. Çünkü biz, AB ile Gümrük Birliği içerisinde olmamız nedeniyle ahde vefa talep ediyoruz. AB ile ABD'nin Kuzey Amerika'nın ortak ticaret havzası haline dönülmesi halinde Türkiye'nin dışarda olması ahde vefa olarak da etik olarak da yanlıştır. Türkiye bu yapının içinde olmadan tamamlanmış olamaz bu yapı. Türkiye sürecin dışında bırakılma gibi bir durumla karşılaşırsa bunu kimse izah edemez. Bütün bakanlıklarımız olarak her düzeyde bunu gündeme getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Biz d ünyanın heryerindeyiz, Türkiye'yi hiç bir yapının dışında bırakamazsınız.

YERLİ OTOMOBİL ZAMANI GELMİŞTİR ARTIK

İki hususu tekrar vurgulamak istiyorum ARGE ve tasarım alanında bu çalışmaların artması ki TOFAŞ bir çok kez ödül aldı. Bu çalışmaların devamı bizim için varoluşsal bir önem taşıyor. Her alanda kendi üretimini yapan bir yapıya dönüşmemiz lazım. Türkiye otomotiv sektörü için son derece geniş imkanlara sahip bir ülke. Avrupa'da bin kişiye 153 araba düşüyor. İç pazarda geçen yıl satılan yüzde 80'i ithal. Biz istiyoruz ki içerdeki piyasanın da bizim sanayicilerimiz tarafından kullanılması değerlendirilmesi büyük önem taşıyor. Bu kapasitemiz önümüzdeki dönemde daha da artmaya müsaittir ve şimdi Avrupa'nın en büyük hafif araba üreticisi durumundayız yüzde 28 ile bunun büyük bölümü de TOFAŞ'ın katkısıyla oluyor. Bu sebeple teşekkür ediyorum. Bu çerçevede bir Türk markasının da geliştirilmesi zamanı gelmiştir' dedi.

Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Artık yerli otomobil zamanı gelmiştir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN