Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anayasa Mahkemesinde

İstanbul'daki KCK ana dava dosyası, "düzenlenen kanunda anayasaya aykırılık olduğu" iddiasına yönelik talepler üzerine Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi

Giriş Tarihi: 3.12.2014 10:57
KCK davası Anayasa Mahkemesinde
Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin 205 sanığın yargılandığı ana dava dosyasının, 6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'na (TMK) eklenen geçici 14/4. maddesinin anayasaya aykırı olduğu iddiasına yönelik talepler üzerine Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildi.

Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın üçüncü duruşmasına 19 tutuksuz sanık katıldı. Akademisyen Prof. Dr. Büşra Ersanlı, yazar Ragıp Zarakolu ve avukat Gönül Erdem'in de aralarında bulunduğu diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada söz alan sanık avukatları, geçen duruşmadaki taleplerini yineleyerek, dosyanın, 6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile 3713 sayılı TMK'ya eklenen geçici 14/4. maddesinin anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla incelenmek üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi. Sanıklar da avukatlarının beyanlarına katıldıklarını ifade etti.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile TMK'ya eklenen geçici 14/4. maddesinin 1. cümlesinde geçen, "bulundukları aşamadan itibaren kovuşturmaya devam edilmek üzere" ibaresinin anayasaya aykırılık iddialarının mahkemece ciddi bulunduğunu bildirdi.

Anayasanın 152/1. maddesi gereğince dava dosyasının, anayasaya aykırılık iddialarının incelenmesi için Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilmesine hükmeden heyet, mahkemenin bu konuda karar vermesine dek davanın geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Gazetecilerin de aralarında yer aldığı 46 sanıklı diğer na da bakan mahkeme, 5 Kasım'da verdiği kararla, söz konusu dava dosyasının da aynı şekilde Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KCK davası Anayasa Mahkemesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN