Egemenlik milletindir, AYM'nin değil

Erdoğan'dan, seçim barajına ilişkin açıklamasıyla tartışma yaratan Haşim Kılıç'a: Hiç kimse kişisel hırslarına yenik düşerek siyasete yön çizemez. Egemenlik milletindir, Anayasa Mahkemesi'nin değil.

Giriş Tarihi: 3.12.2014 09:21 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 09:45
Egemenlik milletindir, AYM'nin değil
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim barajı tartışmalarıyla gündeme gelen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a sert yanıt verdi. Antalya'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nın açılış konuşmasını yapan Erdoğan, "Hiç kimse şahsi hırslarına yenik düşerek, kendi şahsi istikbal ve ikbal gayesinin peşine düşerek millet, milletin meclisine ve siyasete istikamet çizemez, tehdit edemez. Egemenlik milletindir, Anayasa Mahkemesi'nin değil" dedi. Milli Eğitim Şûrası'na Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez katılım gerçekleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

TEHDİT EDEMEZLER
1950 yılından bugüne kadar 64 yıldır Türkiye'de demokrasi mücadelesi veriliyor. Peki başardık mı? İnanın hala başaramadık. Bazılarının sınıfta kaldığını üzülerek görüyoruz. Milli irade seçim sandığında belirlenir, TBMM'de de tecelli eder. 2014 yılındayız, 21. yüzyıldayız ama ne acıdır ki ben şu kuralı tekrar tekrar hatırlatmak zorunda kalıyorum: 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'. Egemenlik, bürokrasinin değildir, egemenlik yargı bürokrasisinin, askeri bürokrasinin değildir, egemenlik Anayasa Mahkemesi'nin de değildir. Hiç kimse, hiçbir kurum, kendisini, milletin üzerinde, milletin meclisinin üzerinde, özellikle de siyaset kurumunun üzerinde görmemelidir. Hiç kimse şahsi hırslarına yenik düşerek, kendi şahsi istikbal ve ikbal gayesinin peşine düşerek, millete, Millet Meclisi'ne ve siyasete istikamet çizemez, tehdit ihtiva eden ifadelerde bulunamaz. 1960 Türkiye'sinde değiliz. Darbe ortamında hiç değiliz. Darbe ürünü kurumlar, çıkıp da siyasete hiza vermeye yeltenemez.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egemenlik milletindir, AYM'nin değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN