Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''te kaçaklara kötü haber

binlerce genç için sevinç yaşattı. Uygulamadan yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olan yükümlüler de yararlanabiliyor.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 08:50
'Bedelli askerlik'te kaçaklara kötü haber
Ancak 'kaçak' oldukları için verilen fahiş cezalardan da kurtulamayacaklar. Bedelli askerliğin çıkması büyük bir sevinçle karşılanırken, yoklama kaçaklarına ve bakaya durumunda olanlara uygulanan idari para cezaları, bu durumda olan ve bedelli askerliğe başvuracak olan kişilerin kara kara düşünmesine neden oldu. 2013 yılında yapılan düzenleme ile asker kaçaklarına ağır para cezaları getirildi. Halen yürürlükte olan düzenlemeye göre 20 yıl olan bir kişi, ten faydalansa bile 22 bin 285 lira idari para cezası vermek zorunda.

ASKER KAÇAKLARINA AĞIR PARA CEZASI


2013 yılında askerlik süresi 15 aydan 12 aya indirilirken, 1111 sayılı askerlik kanununda yapılan değişiklikle asker kaçaklarına ağır para cezaları getirildi. Halen yürürlükte olan uygulamaya göre yoklama kaçağı ve bakayalara uygulanan para cezaları, işlenen fiilin süresine göre belirleniyor. Düzenlemeye göre kendiliğinden askerliğe giden yükümlüler için daha az idarî para cezası verilirken, yakalanarak askerliğe götürülen yükümlülere ağır para cezaları kesiliyor.

BEDELLİ ASKERLİK YAPSA BİLE CEZASI 22 BİN 285 LİRA PARA CEZASI

Uygulamaya göre bir yıla kadar bakaya kalanlar askerlik işlemlerini kendi rızasıyla yaparsa 593, 'yakalanırsa' 2 bin 376 TL ceza ödeyecek. Kademeli olarak artan cezanın en üst limiti ise 22 bin 285 lira. 20 yıl bakaya kalan kişi kendi rızasıyla askere giderse 22 bin 285 lira, yakalanırsa 46 bin 355 lira para cezası ödemek zorunda. Yani mevcut uygulamaya göre 20 yıl asker kaçağı olan bir kişi 18 bin lira karşılığında bedelli askerlik yapsa bile kanun gereği 22 bin 285 lira para cezası ödemek zorunda.

"PARA CEZASI İLE İLGİLİ KAPSAMLI BİR AF İSYİORUZ"

Bakaya, yoklama ve asker kaçaklarına uygulanan idari para cezalarıyla ilgili genel bir af çıkartılması gerektiğini söyleyen Bedelli Askerlik Platformu Sözcüsü Ali Deniz Keşkür sözlerine şu şekilde devam etti: ''Asker kaçaklarına uygulanan para cezaları halen yürürlükte. Bu cezalar bedelli askerlikten faydalanacak binlerce insanı zor durumda bırakacak. Örneğin bir üyemize asker kaçağı olduğu için tam 14 bin lira para cezası kesildi. Yani bu arkadaşımız bedelli yapsa bile 14 bin lira para cezası ödeyecek. Mesela ben asker kaçağı olduğum için bedelliden faydalansam bile 4 bin 500 lira para cezası ödemek zorundayım. Ayrıca para cezalarını taksitlendirip ödeyeceklerine dair taahhüt verenler var. Para cezalarıyla ilgili kapsamlı bir af istiyoruz.

Kaynak: Radikal
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bedelli askerlik'te kaçaklara kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN