HÜRKUŞ 2018'de envantere katılacak

Milli Savunma Bakanlığı, HÜRKUŞ uçağının yapımının askıya alındığı yönündeki haberleri yalanlayarak, HÜRKUŞ'un 2018 yılında envantere alınmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Giriş Tarihi: 4.12.2014 22:12
HÜRKUŞ 2018'de envantere katılacak
Bakanlık, HÜRKUŞ uçağının geliştirilmesi tamamlanıncaya kadar Güney Kore'nin KT-1T uçaklarına ihtiyaç olduğunun değerlendirildiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı, KT-1T ve HÜRKUŞ Uçakları hakkında basında çıkan haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

3-4 Aralık'ta bazı günlük gazetelerde, Türk Hava Kuvvetleri'nin HÜRKUŞ yerine Güney Kore'den KT-1T uçaklarının alımına öncelik verdiği ve bunun HÜRKUŞ'un dünya pazarına açılmasını olumsuz yönde etkileyeceğine dair haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacını, yurt içinden özgün bir uçakla karşılamak maksadıyla, 26 Eylül 2013 tarihinde Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararının alındığı belirtilerek, "SSİK kararı kapsamında TUSAŞ ile imzalanan sözleşmeye göre ilk HÜRKUŞ'un 2018 yılında envantere alınması öngörülmektedir" denildi.

Türk Hava Kuvvetlerine pilot yetiştirilmesinde ve 2015 yılında açılması planlanan çok uluslu uçuş okulunda, KT-1T ve HÜRKUŞ eğitim uçaklarının kullanılmasının planlandığı aktarılan açıklamada, "Ancak HÜRKUŞ uçağının geliştirilmesi tamamlanıncaya kadar KT-1T uçaklarına ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme neticesinde SSİK tarafından sözleşmedeki 15 uçaklık opsiyon işletilmiş ve söz konusu uçakların alımına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜRKUŞ 2018'de envantere katılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN