Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel HSYK gitti, hesap vakti geldi

Paralel Yapı'nın HSYK seçimlerini kaybetmesinin ardından, adliyede jandarma tarafından darp edilen avukatların şikâyeti gibi sumen altı edilen dosyalar, yeni kurulca bir bir açılıyor

Giriş Tarihi: 4.12.2014
Paralel HSYK gitti, hesap vakti geldi
Paralel Yapı'nın başarısız olduğu HSYK seçimlerinin ardından yeni kurulan HSYK, adliyelerde üzeri örtülen birçok dosyayı yeniden açmaya başladı. Yeni kurul, Ergenekon duruşmasında 1.5 yıl önce mahkeme başkanının talimatıyla avukatları darp eden jandarma komutanı hakkında soruşturma izni verdi. Darp edilen avukatlardan Hüseyin Ersöz, Silivri Savcılığı'na verdiği müşteki ifadesinde, dönemin Silivri İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Veysel Fidan ile olaya karışan jandarma görevlilerinden şikayetçi oldu. Eski özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi'nde geçen yıl 11 Mart'ta görülen duruşmada, avukatlarla mahkeme heyeti arasında yaşanan tartışmaya jandarma müdahale etmiş, olayda sanık avukatları Hüseyin Ersöz, Celal Ülgen ve Murat Ergül darp edilmişti. Süreçte avukatların şikayet ettiği Binbaşı Fidan'la ilgili dosya, ilçenin en üst dereceli kolluk amiri olduğu için HSYK'ya gönderildi. Soruşturma için HSYK'dan 1.5 yıl izin beklendi. Ancak dosya, Paralel Yapı'nın kontrolündeki eski HSYK tarafından sumen altı edildi.

'YARGIYA GÜVEN ARTTI'
Paralel Yapı seçimi kaybedince 27 Ekim'de göreve başlayan yeni HSYK, yıllarca kapatılmaya çalışılan dosyaları tekrar ele almaya başladı. Paralel Yapı'dan oldukları iddiasıyla daha önce hakim savcılarla ilgili yapılan yüzlerce şikayeti yeniden gözden geçiren yeni HSYK, Ergenekon avukatlarının darp dosyasını da inceledi. Ardından da Silivri Cumhuriyet Savcılığı, Binbaşı Veysel Fidan ile darp olayına karışan jandarma hakkında soruşturma açtı. Savcılık ilk olarak şikâyetçi Ersöz'ün ifadesini aldı. Darp anını anlatan Ersöz, jandarmanın yaptıklarının sadece bu olaydan ibaret olmadığını belirterek "Dava kapsamında birçok hukuka aykırılıklar yaşandı. Jandarma personeli, CMK'nın 154. maddesine aykırı olarak avukatların müvekkillerine verdiği savunma evraklarını denetime tabi tuttu" dedi. Paralel Yapı'nın yargıdaki işleyişini SABAH'a anlatan Avukat Ersöz, "Önceki HSYK döneminde şikâyetlerimiz işleme bile konulmuyordu. Yeni HSYK'nın göreve başlamasıyla daha etkili bir soruşturma süreci başladı, yargıya güven arttı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel HSYK gitti, hesap vakti geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN